SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Hitler ile işbirliği yapan Fransız General Petain kahraman mı şeytan mı?

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron'un Birinci Dünya Savaşı'nda Fransa'ya zafer getiren ancak İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler ile işbirliği yapan General Petain'ın anılmasının meşru olduğunu söylemesi ülkede tartışmalara neden oldu.

Hitler ile işbirliği yapan Fransız General Petain kahraman mı şeytan mı?
9.11.2018 14:27:15

Euronew'in haberine göre:

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Birinci Dünya Savaşı'ında Fransız ordusuna zafer getiren ancak İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerle işbirliği yapan General Phillippe Petain'in anılmasını 'meşru' gördüğünü açıklaması ülkede tartışma yarattı.

Birinci Dünya Savaşı'nda Verdun çarpışmasında Fransız ordularını yöneten ve zafere ulaştıran General Petain o dönemin diğer Fransız generalleri ile birlikte tam 100 yıl önce 11 Kasım günü sona eren savaşın yıl dönümünde yad edilecek ancak ülkedeki Yahudiler, muhalif siyasetçiler ve sosyal medyada çok sayıda kişi bu duruma tepki gösteriyor.

Phillippe Petain kimdir?

Birinci Dünya Savaşı'ndaki başarıları ile 'Verdun Aslanı' olarak anılan, Mareşal unvanı alan ve ulusal kahraman ilan edilen Petain savaş sonrası ülkesinde Başbakanlık pozisyonuna kadar yükseldi. Ne var ki İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile kurduğu ilişkiler nedeniyle savaş sonrasında vatana ihanet ile yargılandı ve ölüm cezası aldı. Ancak daha önceki hizmetleri ve yaşı göz önüne alınarak idam edilmedi ve hayatının son günlerini hapiste geçirerek 1951'de öldü.

Macron: Tarih hakkaniyetli ve doğru şekilde hatırlanmalı
Avrupa'daki en büyük Yahudi nüfusa sahip olan Fransa'da konu hayli hassas bir boyut kazanmış durumda. Macron ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

"Ordularımızı savaşlarda zafere taşıyan komutanları saygıyla ve hürmetle yad etmemizin tamamen meşru olduğunu düşünüyorum. General Petain da bu komutanlardan biriydi."

Macron amacının Petain'ın suçlarını unutturmak veya hatalı eylemlerini doğru gibi göstemek olmadığını ancak Fransız tarihinin de hakkaniyetli ve doğru şekilde bilinmesi ve hatırlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Macron dünya savaşının 100. yılı anma törenleri sırasında İngiltere Başbakanı Theresa May'i de Kuzey Fransa'da savaşın gerçekleştiği bölgelerden birinde ağırlayacak.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR