Hindistan, Trump için ‘utanç duvarı’ inşa ediyor

Hindistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ay yapacağı ziyaret öncesi Ahmedabad’a fakirlerin oturduğu gecekonduların görülmemesi için ‘duvar’ inşa ettiği öğrenildi.

13.02.2020 16:27:04

Hindistan'dan tepki toplayacak girişim. Hindistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu ay yapacağı ziyaret öncesi Ahmedabad'a fakirlerin oturduğu gecekonduların görülmemesi için ‘duvar' inşa ettiği öğrenildi.

Reuter haber ajansına bilgi veren bir yüklenici bir kaynak, Başbakan Narendra Modi hükümetinin, ABD Başkan Trump'ın Ahmedabad Havalimanı'na giderken gecekonduların görünür olmasını istemediğini söyledi.

Başbakan Modi hükümetinin bir üst yetkilisi ise, duvarın gecekondu bölgesini gizlemek için inşa edilmediğini açıkladı.

Yüklenici firma, projeyi tamamlamak için her gün 150 inşaat işçisinin çalıştığını belirterek; duvar inşaatının mümkün olduğunca erken bitirilmesi için hükümet yetkililerinden talimat aldığını söyledi.

İki metreden daha yüksek olan ve 400 metre uzunluğundaki duvarın, ABD Başkanı Trump'ın yaklaşık 800 yoksul ailenin yaşadığı mahalleyi görmesini engelleyecek.

Öte yandan Hind basınında çıkan haberlerde, Ahmedabad yapılan duvarın, “utanç duvarı” olduğunu, Hindistan'a yakışmadığını öne sürdüler. Gazeteler, Hint hükümetinin duvar inşaa etme girişiminin, Hindistan'ı uluslararası arenada küçük düşürdüğünü öne sürdüler.

Seçim vaadi olarak Meksika ile ABD sınırında bir duvar inşa etme sözü veren ABD Başkanı Trump, Yeni Delhi hükümeti ile stratejik bağları geliştirmek için 24 ve 24 Şubat tarihlerinde Hindistan'ı ziyaret edecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Saim Yurteri

Zalimler cehenneme çok yakışıyor...