DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8925 ₺

EURO

16,8523 ₺

ALTIN

942,36 ₺

BİST

2.388,74 ₺

Hindistan-Pakistan gerilimi Bollywood'a sıçradı

Hindustan Times gazetesi, Hindistan Film Yapımcıları Derneğinin (IMPPA) Pakistanlı oyuncu ve teknisyenlerin Bollywood'da çalışmasını yasakladığını duyurdu.

6 Yıl Önce
2016-10-03 13:38:30

TİMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

AA'nın aktardığı habere göre IMPPA Başkanı TP Aggarwal, "Bitirilen projeler, söz konusu karardan etkilenmeyecek. Ancak yapımcılardan, yeni başlayan projelerinde oyuncu değişikliğine gitmelerini istiyoruz" dedi.

"PAKİSTANLI OYUNCULAR ÜLKENİZE DÖNÜN"

Bollywood'un bulunduğu Maharashtra eyaletinde faaliyet gösteren Maharashtra Navnirman Sena (Maharashtra Milliyetçi Partisi) ise bütün Pakistanlı oyunculara ülkelerine dönmeleri çağrısında bulundu.

BAZI FİLMLER GÖSTERİMDEN KALDIRILDI

IMPPA'nın kararının ardından Pakistanlı oyuncuların başrolde olduğu bazı filmler gösterimden kaldırıldı.

"RAEES" FİLMİ ETKİLENDİ

Bu filmler arasında Hindistan'da çok sevilen Pakistanlı oyuncu Mahira Khan'ın son filmi "Raees" de bulunuyor. Başrolü Shahrukh Khan'ın oynadığı ve 27 Ocak 2017'de gösterime girmesi beklenen filmin dağıtımı ertelendi.

PAKİSTAN'DA BENZER BİR KARAR ALINMIŞTI

Pakistan'da özellikle Lahor, Karaçi ve başkent İslamabad'daki bazı sinema salonlarının sahipleri, Hint filmlerini göstermeme kararı almıştı.

NE OLUYOR?

Hindistan ve Pakistan'ın tarihlerinde üç kez savaşa girmesine yol açan Keşmir'de temmuz ayı başında Hindistan güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin arasında çıkan çatışmada örgütün üst düzey üyelerinden Burhan Wani'nin öldürülmesi, gerilimi yeniden alevlendirmişti. Hindistan, Wani'nin öldürülmesiyle başlayan protestoların önüne geçmek için çeşitli güvenlik önlemleri almış, Cammu Keşmir'de birçok kent ve köyde süresiz sokağa çıkma yasağı ve sıkıyönetim ilan edilmişti.

Gerilim, Keşmir'deki bağımsızlık yanlısı direnişçilerin, 18 Eylül'de Hindistan'ın Uri askeri üssüne düzenlediği saldırıyla daha da tırmanmıştı. Hindistan, 17 askerinin öldüğü saldırıdan Pakistan'ı sorumlu tutuyor ve komşusunu teröristlere destek vermekle suçluyor. Pakistan bu iddiayı reddederek Hindistan'ın, dikkatleri Keşmir'de yaşanan insan hakları ihlallerinden başka yöne çevirmek istediğini belirtiyor. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş