Heysel Faciası'nın 30. yıl dönümü

Heysel Faciası'nın 30. yıl dönümü

29.05.2015 16:15:20
Heysel Faciası'nın 30. yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma töreni yapıldı.

Brüksel Belediyesi'nin Kral Baudouin Stadı önünde düzenlediği anma töreni, saygı duruşuyla başladı. İtalya ve İngiltere büyükelçileri, hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer plakanın önüne çelenk bıraktı.

Brüksel Bölgesi Başbakanı Rudi Vervoort, Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur ve Juventus'un eski oyuncularından Sergio Brio'nun da katıldığı törende, faciada hayatını kaybedenlerin anısına 39 balon uçuruldu.

Facianın yaşandığı dönemde Juventus'ta forma giyen UEFA Başkanı Michel Platini ise yaptığı yazılı açıklamada, "30 yıl önce Heysel Stadyumu'nda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nın final maçında oynamıştım. O gecenin 30. yıl dönümünde, ölen kişilerin yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Liverpool ile Juventus, Brüksel'de Heysel Stadı'nda 29 Mayıs 1985'te karşılaşmış ve İtalyan temsilcisi rakibini 1-0 mağlup ederek şampiyon olmuştu. Karşılaşma öncesinde Liverpool taraftarının tribünde kendine ayrılan bölümün tel örgülerini aşarak izdihama yol açmasının ardından çoğu Juventus taraftarı 39 kişi hayatını kaybetmiş ve 600'ün üzerinde taraftar yaralanmıştı. Futbol literatürüne "Heysel Faciası" adıyla geçen trajik olay, Juventus'un şampiyonluğunun önüne geçmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ebumusab

zalim fasık yada kafir olur demişsin bilmezmisinki burdaki zalim fasık kavramları itikadi zalimlik itikadi fasıklıktır.mesela alkol haramdır acıktan icen fasık muslumandır.cunki acıktan haram isliyor.puta tapanda fasıktır acıktan gunah isliyor ama bu şirk oldugu icin itikadi konu oldugundan kufre girer.sen bunları bilmiyormusun?bilerek yazıyorsan zaten allah hesabını gorur.