Her gün yumurta yediğinizde ne olur?

Doktorlar, günde bir veya iki yumurta yemenin kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olduğunu ve yumurta proteininin et proteininden daha kolay emildiğini belirtiyor.

03.12.2020 09:56:35

Rus Beslenme Uzmanı Dr. Olga Koraplyova, yumurtaların iştahı azaltan doğal bir sakinleştirici gıda olduğunu söylüyor. Ama yumurtalar kime faydalıdır ve kime zararlıdır?

Rus Novosti Haber Ajansı ile yaptığı röportajda uzman, yumurtaların % 13 protein ve % 12 yağ, kalsiyum, fosfor ve tam bir vitamin seti içerdikleri için faydalı olduğunu belirtiyor. Ve yumurtaların faydasının kabuğun rengiyle hiçbir ilgisi yoktur. Yumurta kabuğunun rengi tavukların cinsi ile ilgili olduğundan yani kahverengi ve beyaz yumurtaların yararı eşittir.

Ayrıca yumurta sarısında, beyin dokusunu besleyen, ona fosfor sağlayan ve kolesterol plaklarının oluşmasını önleyen lesitin bulunduğunu da ekliyor. Özellikle güneşli günlerin az olduğu kış mevsiminde gerekli olan D vitamininin ana bileşeni olan 100 gram yumurta sarısı, 7.7 miligram lesitin içinde bulunur; çünkü cilt ultraviyole ışınlarla temas ettiğinde vücut üretir. Bu nedenle bu eksikliğin giderilmesi gerekir.

Doktor, günde bir veya iki yumurta yemenin kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olduğunu ve yumurta proteininin et proteininden daha kolay emildiğini belirtiyor. 100 gram yumurta az kalori (150-160 kilogram) içermesine rağmen çok besleyicidir ve iştahı azaltır, bu da normalden daha az yemek yemeye izin verir.

212eb3c5d5765642ce5dde0c0e5f1394

Günde kaç yumurta yiyebiliriz?

Sağlıklı bir insanın günde 2-3 yumurta yiyebileceğini ve teoride 10 yumurta ve daha fazlasını yiyebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak 5-6 yumurtadan fazla yememek en iyisidir; çünkü yumurta dışında diğer yiyecekler de tüketilmelidir.

“Vücut sarısı tüm hallerinde - çiğ, haşlanmış, kızartılmış vb. - emer, ancak çiğ yumurta tehlikeli salmonella bakterileri içerebilir” diyor. Bu nedenle, vücut tarafından daha iyi emildiği için kaynatılarak yemesi tercih edilir.

100 gramında 320 miligram doğal yatıştırıcı kolin içerdiğinden, her gün yumurta yemenin ruh halini iyileştirdiğini ekliyor. Ayrıca 100 gram haşlanmış yumurta vücudun günlük triptofan ihtiyacının % 20'sini içerir ve bu da mutluluk hormonu "serotonin" üretir.

Kim yumurta yemekten kaçınmalı?

Yumurtalar, çilek, fındık ve daha fazlası gibi alerjilere neden olabilir. Kan kolesterolü yüksek olanlara da tavsiye edilmez. Pankreatit veya karaciğer problemleri, sarılık ve akut gastritten muzdarip olanlara da yumurta önerilmez.

Kaynak: Novosti

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)