DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'HDP'nin özrü kabahatinden büyük'

AK Partili Hayati Yazıcı, Ankara’daki kanlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yanlış bilgi veren HDP'ye tepki gösterdi.

6 Yıl Önce
2015-10-13 18:50:51

HDP'nin özür dilemesini değerlendiren eski Bakan Yazıcı, “Hani bir söz vardır, ‘Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar.'Bunların yaptığı bundan ibarettir. Saldırı hepimizi çok üzdü. Bu bizim büyük bir acımızdır. Yüz dolayında insanımızın katledilmesi, bu kadar şehidin olması, cumhuriyet tarihimizin en büyük katliamlarından birisidir. Lanetliyoruz, kınıyoruz. Ancak keşke en azından bu ortak acımız olan saldırıyı, tahmin yürütmeden, ona buna çamur atmadan, kamuoyunu yanlış algılandırma amacı gütmeden sussaydık, birlikte acımızı paylaşaydık. Acıyla kızgınlık dilin kötü kullanılması sonucu yanlış algılar oluşuyor. Bu da hepimizi zedeliyor” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, “128 kişi yaşamını yitirdi” açıklamasına atıfta bulunan Yazıcı, “Elinden veri yoksa 128 kişi öldü beyanını nasıl verirsin? Elinde veri yokken bu faillerin, fiillerini devlete ve cumhurbaşkanımıza nasıl mal edersin? Bu da bir gaddarlık değil mi? Benim için bu da bir gaddarlıktır. Sözünüzle gaddarlık yapıyorsunuz. Biri bomba bağlayıp insanları öldürüyor, sizde elinizde hiçbir delil yokken, birilerini, ‘Bu insanları onlar öldürdü' diye yaftalıyorsunuz. Bu üzüntü verici bir durumdur. İnşallah bu yaptıkları hata onlara ders olur. Kamuoyu önüne çıkmış siyasi kişilikler sorumlu davranmalıdır. Vatandaşın kardeşliğini, ülkemizin bütünlüğünü her şeyin önünde görmeli, sorumluluk anlayışı içerisinde beyanda bulunması gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığına bilgi verilmediği gerekçesiyle yapılan eleştirileri de değerlendiren Hayati Yazıcı, “Üç bakan çıkıp basın açıklaması yaptı. Sağlık bakanı rakamları verdi. Vefat edenlerin dışında ağır yaralılar vardı. Bunlardan da yaşamını yitirenler olunca dolayısıyla sayıda artış oldu ve o rakamda kamuoyu ile paylaşıldı. Yani bakanlık bilgi vermedi diye bir durum yok. Hiçbir birey tahmin üzerinden, sanki o tahmini gerçek bilgiymiş gibi kamuoyuna sunma hakkı yoktur. Özür diliyorlar ama özürleri kabahatlerinden büyük. Yaptıkları suçlama kendilerini haklı çıkartmaz. Yanlış yapmışlardı. Özür dileyerek o yanlışı düzelttiler” şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ebu said

Benim için ak partinin 14 yıl boyunca yaptığı en kıymetli icraat yıllarca bizlere zorla okutulan andı kaldırmasıydı. bu çağda böyle bir karar anlaşılabilir değil.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş