DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HDP'nin Bitlis mitingi

HDP'nin Bitlis mitingi

7 Yıl Önce
2015-06-01 19:03:46
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dağlardan kurşun sesi değil, kuş sesi gelinceye kadar uğraşacaklarını belirterek, "İlk işimiz Ortadoğu'da, Filistin'de ve Yemen'e kadar her yerde barışı sağlayacağız" dedi.

Partisince Eski Sanayi Sitesi'nde düzenlenen mitingde halka hitap eden Demirtaş, kendilerine "Müslüman" diyenlerin, meydanlarda HDP'ye "zerdüşt" diyerek hakaret ettiğini öne sürdü.

Her gün bunun yapıldığını ve inançlarının yuhalanarak oy toplanmaya çalışıldığını iddia eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"Bunların kimlerin yolundan gittiğini anlatmaya çalıştım. Bunlar Hazreti Muhammed'in yolundan değil, Yezid'in yolundan gidiyorlar. Özellikle bu kadar zorlu bir tarih, baskı ve zulme rağmen, bir arada durmayı başardık. Bugün Bitlis'in bu heyecanı, gençleri ve kadınlarının bu mücadelesi, inşallah 7 Haziran'daki seçim zaferinin müjdecisidir. Bu manzara ezilenlerin mücadelesinin fotoğrafıdır. Elbette Meclis'e gireceğiz. Bir kez daha sizler, bizler Meclis'te olacağız. Olmamız gerekiyor."

- "Türkiye'nin bütün renkleri Meclis'te olmalıdır"

Her rengin ve dinin Meclis'te kendisini temsil etmesini istediklerini ifade eden Demirtaş, bütün partilerin Meclis'te olması gerektiğini vurguladı.

Demirtaş, "Özgürlüğe ve adalete inanmış bir parti olarak sadece HDP'yi değil, herkesi parlamentoya taşımaya çalışıyoruz. Bugün ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili'dir. Bugünde saf ve inanarak yapacağınız dualarınız kabul edilir. Hem barışa hem de kardeşliğe özgürlüğe vesile olsun istiyoruz. Allah dualarınızı kabul etsin, emeğimizi boşa çıkarmasın" diye konuştu.

7 Haziran'a doğru giderken dikkatlice ve sabırla seçim çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Demirtaş, halkın da bu çalışmaları izleyerek desteklediğini belirtti.

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün Türkiye'yi kucaklayarak, helalleşerek Ankara'da iktidara yürüyoruz. Biz ne diyoruz. Bizler Türküz, Kürdüz, Sünniyiz, Aleviyiz ancak önce insanız. Hep birlikte gideceğiz. Öylesine özgürlükçü, öylesine demokrat bir ülke var edeceğiz. Kimsenin çarşafına ve sakalına dil uzatmayacağız. Herkesin yaşamı, inancı kendine diyeceğiz. Bunu HDP icat etmedi. Bu nereden geliyor. İslam'ın ilk anayasası Medine sözleşmesinden geliyor. Peygamber efendimiz kendi eliyle yazmıştır. Orada diyordu ki (Medine'nin halkı Yahudi, Müslüman birbiriyle eşit yaşayacaklar. Medine'de birlikte yaşayıp, birlikte savunacaklar.)"

- "Bizim savaşa, kana, gözyaşına son dememiz lazım"

Müslüman, Alevi ve Yahudi ayırımı yapmadıklarını dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Hepsi insandır. Hepsinin hakkını savunacağız. Bu bizim insanlık görevimizdir. Biz kime karşıyız? Zalime, hırsıza, emek hırsızlarına karşıyız. İnsanların dinine hakaret etmeyiz. Ankara'da da Edirne'de de aynı söyleriz. Bizim savaşa, kana, gözyaşına son dememiz lazım. Bunun yolu herkesin eşitliğinden geçer. Biz sessiz kalırsak dilsiz şeytan olmaz mıyız? Bunların yeni icat ettiği bir şey var. 'AKP'li değilsen, Müslüman değilsin' diyorlar. Maalesef kendi kafalarından İslam'ın yeni şartı diye bir şey uydurdular. AKP'ye biat etmeyen din düşmanıdır. Meydanlarda ikisi de ağlaya ağlaya dolaşıyor. Bak az kaldı. Şimdi kaybedeceklerini anladıkça dini, inancı nasıl sömürüyorlar. Neredeyse sahneye seccade serip 'bakın biz namaz kılıyoruz' diyecekler."

Demirtaş, her şeye rağmen ilk görevlerinin barışı hayata geçirmek olduğunu vurgulayarak, "Dağlardan kurşun sesi değil, kuş sesi gelinceye kadar uğraşacağız. İlk işimiz Ortadoğu'da, Filistin'de ve Yemen'e kadar her yerde barışı sağlayacağız. Dincilik, mezhepçilik yapmadan Türk, Kürt, Alevi ve Sünni demeden çalışacağız. İŞİD barbarlarının sesini keseceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş