DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7390 ₺

EURO

16,6539 ₺

ALTIN

927,91 ₺

BİST

2.407,15 ₺

HDP'li vekilin Cizre iddiasına İHA ile yanıt

HDP'li milletvekillerinin Cizre'de bodrum katında sivil yaralıların bombalandığı iddiaları yalanlandı...

7 Yıl Önce
2016-02-04 01:01:02

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in, "Cizre'de bir bodrum katında bulunduğu öne sürülen yaralıların bulunduğu yerin polis tarafından bombalandığı" iddiasına Sağlık Bakanlığı Kriz Sorumlusu Osman Arıkan Nacar, "Şu anda tüm süreç insansız hava aracı ile kayıt altına alınmaktadır. Böyle bir şeyin olmadığını size ispatlarım" yanıtını verdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Sağlık Bakanlığı, "Cizre'de var olduğu iddia edilen yaralılarla ilgili tahliye hakkında" milletvekillerine, bilgi notu içeren mektup gönderdi.

Mektupta, kendisini İslam Balıkesir olarak tanıtan kişinin, Şırnak 112 Komuta Kontrol Merkezini, 30 Ocak Cumartesi, saat 07.21'de, yaralıların bulunduğu iddia edilen bodrum katından aradığı, bu kişinin ifadesinde "Bostancı Sokak No: 23 adresinin bodrum katında 16 yaralının bulunduğunu, bunlardan 7'sinin ağır olduğunu, toplam 6 cesedin yer aldığını, bunun yanında 9 kişinin de sağlam ve sağlıklı olduğunu bildirdiği" ifade edildi.

İlk görüşme sonrasında aynı kişiyle 07.34, 07.42, 07.43, 08.05, 09.08 saatlerinde toplam 6 görüşme yapıldığı vurgulanan mektupta, şu bilgilere yer verildi:

"Bu görüşmeler üzerine Bakanlığımızda kriz masası oluşturulmuş ve Sayın Şırnak Valisi Ali İhsan Su'nun oluruyla Cizre Kaymakamımız Ahmet Adanur ile telefon bağlantısı kurulmuş, Bakanlığımız Kriz Sorumlusu Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik tarafından yönetilen tüm süreç; konuşmalar 155 polis hattı, olay yeri görüntüleri de İnsansız Hava Aracı ile kayıt altına alınarak yürütülmüştür.

Bu süreçte herhangi bir HDP milletvekili Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarını aramadan sürecin daha sağlıklı, daha şeffaf yürütülmesi adına tarafımızdan İdris Baluken ile irtibat kurulmuştur. Bu görüşmeler sırasında İdris Baluken dışında aynı telefondan görüşmelere Osman Baydemir, Meral Danış Beştaş ve Ahmet Yıldırım isimli HDP milletvekilleri dahil olmuştur. Görüşmelerin yaklaşık 2 saatlik kısmında telefon hiç kapatılmamış, tamamen konferans görüşme şeklinde yürütülmüştür. Görüşmeler sırasında, olduğu beyan edilen yaralıların toplu tahliyesine karar verilmiş, bölgeye 10 ambulansın, 30 sağlık personelinin intikali sağlanmıştır. Yine şeffaflık açısından 1 adet Şırnak Belediyesi, 1 adet Cizre Belediyesine ait hasta nakil aracı ve SES Sendikasına üye 3 sağlık personelinin gönüllülük esası güdülerek sürece dahil edilmiştir. Kararlaştırıldığı gibi toplu çıkması beklenen yaralılar, İdris Baluken tarafından, 'Siz yaralıları tahliye etmeye çalışırken, polis bodrum katına girip (Size yardım etmeye geldik) diyerek yaralıların olduğu yeri bombalamıştır. Bombalamadan sonra 'Yaralılar göçük altında kalıp şu an bulundukları yerden çıkması mümkün değil' denmiştir."

"TÜM SÜREÇ İNSANSIZ HAVA ARACI İLE KAYIT ALTINDA"

Mektupta, Sağlık Bakanlığı Kriz Sorumlusu Osman Arıkan Nacar tarafından Baluken'e hitaben, "Şu anda tüm süreç insansız hava aracı ile kayıt altına alınmaktadır. Böyle bir şeyin olmadığını size ispatlarım. Bu söylediğiniz doğru değil" ifadeleriyle cevap verildi. Mektupta, "Yaralılar tahliye olamayacak" iddiasının bertaraf edildiği bildirildi.

"Bu söylem HDP milletvekillerinin çabalarının sadece yaralı tahliyesi ile ilgili olup olmadığıyla alakalı endişe oluşturmuştur" ifadeleri yer verilen mektupta, sabah 07.21'de başlayıp akşam 15.30'a kadar süren bu süreçte tüm güvenlik ve sağlık önlemlerinin alındığı, yaralıların tahliye olamaması için hiçbir gerçekçi nedenin bırakılmadığı belirtildi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Olay yerine 10 adet 112 ambulansı 30 kişilik sağlık ekibi, 1 adet helikopter ambulans, 1 adet uçak ambulans görevlendirilmiştir. Cizre Devlet Hastanesi, Şırnak Devlet Hastanesi, bölge illerin devlet hastaneleri ve Ankara'daki merkez hastaneler hazır hale getirilmiştir. Ayrıca 1 adet 112 ambulansımız ve bir adet Şırnak Belediyesine ait hasta nakil aracı iddia edilen adrese yaklaşık 150-200 metre mesafede Bostancı Sokak'ın, girişinde konuşlanmıştır. Bu ekiplerimiz yaralıların çıkması için yaklaşık 6 saat beklemişlerdir. Tarif edilen bodrum katın önüne ambulansın erişimi 3 adet mayın ile tuzaklanmış barikatlar nedeniyle mümkün olmamıştır. Bu durum HDP milletvekillerine ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

HDP milletvekilleri bodrum katında göçük olduğu iddiasıyla Cizre Belediyesinden 2 görevlinin olay yerine gidip tespit yapmalarını ve yardım etmelerini istemiştir. Cizre Belediyesinin görevlendirilen 2 görevliye ve onların yanında SES sendikası üyesi 2 sağlık personeline kendilerinin gönüllü olmasına istinaden tarif edilen adrese gitmelerine müsaade edilmiştir. Bu kişilere gidecekleri yolun güvenli olmadığına ilişkin bilgilendirme yapıldıktan sonra eve gidip gitmeyecekleri ile ilgili karar için yaklaşık 1 saat beklenmiştir. Kendi istekleri ile olay yerinin güvenli olmaması kaygısıyla gitmeme kararı vermeleri üzerine bu süreçten de vazgeçilmiştir. Bu izin verilmeden önce HDP milletvekillerinin, 'Cizre Belediyesi personeli yaralıları çıkarır' söylemi gerçekçilikten uzaklaşmıştır. Bunun üzerine HDP milletvekilleri, 3. talep olarak 5 yaralının annesinin iddia edilen adrese gönderilmesini istedi. Bu kişilerin profesyonel sağlık hizmeti veya kurtarma hizmeti vermesinin mümkün olmayacağı açık olduğundan müsaade edilmemiştir."

Bu süreçte, var olduğu iddia edilen yaralıların tahliyesinin yapılması için devlet olarak elden gelen tüm çabanın şeffaf ve etkin bir şekilde gösterildiğine işaret edilen mektupta, "HDP milletvekillerine ağır yaralılar gelemiyor ise hafif yaralılardan veya sağlam, sağlıklı olanlardan birinin çıkmasını ve tahliye edilmesi önerilmiş. Fakat bununla ilgili bir gelişme olmamıştır. Yaralı olduğu iddia edilen yerde verilen bilgilerin doğru olduğundan emin olunmasa da 83 nolu kavşağa 7/24 ambulans görevlendirilmesine devam edilerek operasyona son verilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Sokağa çıkma yasaklarının başladığı 14 Aralık 2015'ten itibaren Şırnak'ta 135 bin 171 hastanın muayene, bin 856 hastanın ameliyat edildiği, bin 26 diyaliz, bin 93 doğumun yapıldığı ve 8 bin 950 hastanın 112 ambulanslarıyla taşındığı kaydedilen mektupta, Şırnak'ın Cizre ilçesinde de aynı tarihten itibaren 6 bin 433 hastanın muayene, 99 hastanın ameliyat edildiği, 135 diyaliz ve 152 doğumun gerçekleştirildiği, bin 320 hastanın 112 ambulanslarıyla taşındığı bilgisi paylaşıldı.

Mektupta, "Buradan anlaşılacağı üzere Şırnak il genelinde ve Cizre özelinde sağlık hizmetlerinin sunumu etkin ve yerinde verilmiş olup sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşanmadığı ortadadır. Bu bilgiler ışığında tarafımıza atfedilen mesnetsiz iddiaları siz değerli vekillerimizin vicdanlarına havale ediyoruz" değerlendirilmesinde bulunuldu. .

YORUMLAR (2)

SULEYMAN

hepsini bombalayn gitsin ne diye uğrasıyorunuz nasılsın ordan çıkınca devleti suclayacaklar en azından sesleri çıkmaz hak etiklerini bulmuş olurlar vatan hainleri

Mehmet OLGUN

HDP liler yalan becerisini Ruslarla haşır neşir olduktan sonra daha bir arttırdılar gibi...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş