DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HDP'li Demirtaş ve Yüksekdağ AYM'ye başvurdu

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, tutukluluklarının bozulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu...

5 Yıl Önce
2016-11-18 03:57:36

Ajanslarda yer alan habere göre; Tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

HDP'li bazı milletvekilleri ve avukatların bugün Anayasa Mahkemesi'ne giderek, sunduğu Demirtaş ve Yüksekdağ'ın bireysel başvuru dilekçelerinde  tutuklamaların anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtiliyor.

Başvuru sırasında orada bulunan HDP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk,  "Milletvekillerimiz 6 milyon insanın oyuyla parlamentoya geldi. Bu tutuklama, gözaltına alma ve yargılama süreci aslında sadece milletvekillerimizin yasama faaliyetlerinin engellenmesi, yasama faaliyetlerinin dışına atılması anlamına gelmiyor. 6 milyon insanın iradesinin gaspedilmesi, seçme ve seçilme hakkının ihlal edilmesi anlamına geliyor."  ifadelerini kullanarak  milletvekillerinin cezaevlerinde bulunmasının Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yasin atak

O zaman o 6 milyon kişiyide hapse atmak gerekiyor suça ortak oluyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş