DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

7 Yıl Önce
2015-06-03 18:36:09
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bizim nefesimizi özgürleştirmemiz lazım. Türkiye halklarının adalet bulması ve nefes alması lazım. 7 Haziran'dan sonra birleşen halklarımızın gücüyle adaletin tesis edildiği bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın 21 yıl önce öldürülen eşi Savaş Buldan, ölümünün yıl dönümünde, Avcılar Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Yüksekdağ, anma programında, Türkiye'de faili meçhul cinayetler aydınlatılmadığı sürece adaletin sağlanamayacağını söyledi.

Faili meçhul cinayetleri işleyenlerin belli olduğunu ifade eden Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Buldan ile birlikte öldürülen Hacı Karay ve Adnan Yıldırım'ın mezarı başındayız. Onları asla unutmayacağız. 7 Haziran'da Türkiye, geleceğini belirleyecek. Bütün siyasi partiler, siyasi özneler, dinamikler, Türkiye'nin geleceğini inşa etmeye talip oluyorlar. Fakat geçmiş, hiçbir siyasetçinin arkasını, yakasını bırakmayacak. Faili meçhullerin, kaybedilen insanlarımızın hesabı yerde kalmaya devam ettikçe onları katledenler cezalandırılmak yerine aklanmaya ve ödüllendirilmeye devam ettikçe Türkiye'nin geleceğini kazanması mümkün değildir."

Yüksekdağ, siyasetçilerin faili meçhul gerçeği ile yüzleşmesi ve hesaplaşması gerektiğini aktardı.

Türkiye'nin, 7 Haziran'da önemi bir seçime gittiğini dile getiren Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Türkiye önemli bir seçim sürecinde ve adalet mi, karanlık mı seçimini yapacak. Türkiye hakkaniyeti mi, haksızlığı mı, reddetmeyi mi seçecek? Bugün Türkiye'nin adalete, ekmek kadar, su kadar, iş kadar, nefes kadar ihtiyacı var. Artık Türkiye toplumu nefes bile alamıyor. Bunun cevabını bütün siyasetçiler çok iyi biliyor. Siyasi iktidar, Türkiye'nin neden nefes alamadığını çok iyi biliyor. Bir yerde adalet yoksa, toplum nefes alamaz. Sadece adaletsizlik uyguladığınız, hakkını ihlal ettikleriniz değil, bu haksızlığı dayatanlar, sizler de nefes alamazsınız. Bizim nefesimizi özgürleştirmemiz lazım, Türkiye halklarının adalet bulması ve nefes alması lazım. 7 Haziran'dan sonra birleşen halklarımızın gücüyle adaletin tesis edildiği bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz."

Yüksekdağ'ın konuşmasının ardından, Savaş Buldan ile 1994 yılında öldürülen Hacı Karay ve Adnan Yıldırım'ın yakınları da kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından dua okundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş