“Hayır'' diyebilmek

Psikoterapist Kübra Selda Karaca, hayatın birçok yerinde karşı tarafa söylemekte güçlük çekilen ‘’hayır’’ kelimesinin önemine vurgu yaptı.

18.09.2020 16:41:02

KübraEvet denildiğinde daha çok sevileceğin ve toplumda kabul görüleceğin düşünüldüğünü belirten Psikoterapist Kübra Selda Karaca kaleme aldığı yazıda, “Birey olarak beğenilmek, sevilmek ve takdir görmek isteriz. “Hayır” dediğimizde içinde bulunduğumuz gruptan dışlanacağımızı ya da sevilmeyeceğimizi düşünürüz.” İfadelerini kullandı.

İşte yazının tamamı:

Çocukluğumuzdan itibaren gerek aile içinde gerek okul hayatımızda henüz eğitimin başındayken bile çevremizden hep onay alma ihtiyacı hissederiz. Varlığımızın kabul gördüğünü bilmek hem ruh sağlığımız ve mutluluğumuz için hem de beden sağlığımız için temel gereksinimimizdir. Çocuk yaştan itibaren onay almayı örnekleyerek öğreniriz aslında. Görürüz ki her şeye evet dediğimizde işler daha kolay yürüyordur. Bu nedenle “evet” dediğimizde daha çok sevileceğimizi ve aynı fikirde olmasak da toplumda daha fazla kabul göreceğimizi ve dışlanmayacağımızı düşünürüz. Çünkü birey olarak beğenilmek, sevilmek ve takdir görmek isteriz. “Hayır” dediğimizde içinde bulunduğumuz gruptan dışlanacağımızı ya da sevilmeyeceğimizi düşünürüz. Hepimiz alçak gönüllüğün bir erdem olduğunu biliriz ve bunun da toplum içinde kabul görmenin en önemli unsuru olduğunu düşünürüz.

Ancak yeterince vaktimiz olmadığında, fikirlerimize, düşüncelerimize, hayat görüşümüze uymayan isteklerle karşılaştığımızda veya kişisel ihtiyaç ve isteklerimize uymayan durumlar olduğunda “hayır” diyebilmeliyiz. Çünkü “hayır” diyemediğimiz takdirde öncelikle kendimize olan saygımızı kaybederiz ve sonucunda kullanılmış, öfkeli ve kızgın, mutsuzluk ve öz güven eksikliği yaşayan bireyler haline geliriz.

NASIL “HAYIR” DİYECEKSİNİZ?

Hiç kimse “hayır” kelimesini duymayı yada söylemeyi sevmez. Eğer “hayır” diyemiyorsak ben dilini kullanmak ve karşımızdakiyle aynı fikirde olmadığımızı bu dili kullanarak beyan etmek sizin bu tür durumlarda daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Ben dilini kullanarak öncelikle karşı tarafa sizin bunu neden istemediğinizi açık ve samimi bir şekilde anlatmanız önemlidir. Kısaca yapmak istediğinizi ve ne yapmak istemediğinizi, karşı tarafın istediği doğrultusunda “evet” dediğinizde hissedeceğiniz duygularınızı ve kendi gerçeklerinizi anlatın. Bu nedenleri açıkladıktan sonra yapamayacağınızı söylemek daha kolay olacaktır.

Bazen de “hayır” demenin kendimize “evet” demek olduğunu düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz. Ancak bunu yaparken de karşınızdakini kırmadan incitmeden nezaket kuralları çerçevesinde olmanız gerekir.

 “hayır” demek karşınızdakini reddetmek değildir. Sadece sizin kabul edemeyeceğiniz durumları karşı tarafa tüm gerçekliğiyle bildirmek demektir. Şartlar koşullar yada istekleriniz uygun olduğunda yada doğru olduğunu hissettiğinizde kabul edebilir “evet” diyebilirsiniz. Belki de sizin için daha uygun bir zaman diliminde karşınızdakine yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın ki “Hayır” diyerek kendi sınırlarınızı korursunuz ve hayatınızın kontrolü sadece sizin yönetiminizde olur.

YORUMLAR (0)