DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hayatta olmayanlar adına seçmen bilgi kağıdı gönderildiği iddiası

Hayatta olmayanlar adına seçmen bilgi kağıdı gönderildiği iddiası

7 Yıl Önce
2015-06-04 16:48:06
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçmen kütüklerinin kesinleşme tarihinden önce, hayatını kaybeden ve MERNİS'te ölüm kaydı işlenen tek bir vatandaşın seçmen kütüklerinde bulunmadığını belirterek, "Somut bilgi vermeden, kamuoyuna doğru olmayan açıklama yapmak ve bu açıklama üzerinden haberler oluşturmak, seçimi tartışmalı hale getirmek doğru değildir" ifadesini kullandı.

Güven, yaptığı yazılı açıklamada, bir siyasi parti genel sekreterinin, 21 yıl önce vefat etmiş kişilere seçmen bilgi kağıdı gönderildiği, bazı vatandaşların seçmen bilgi kağıtlarının yanlış adreslere iletildiği, şikayetlere karşın YSK'nın suskun kaldığı iddialarında bulunduğunu bildirdi.

YSK olarak ilgili partiye bunun mümkün olmadığını ilettiklerini belirten Güven, iddialara ilişkin varsa belgelerin gönderilmesini istediklerini, aksi halde açıklamanın tekzip edileceğini duyurduklarını kaydetti.

Güven, partiden gelen yazıda, iddialara ilişkin belgelere yer verilmediğini, hangi şikayetlere cevap alınamadığının belirtilmediğini, "YSK'nın siyasilerin açıklamalarını tekzip etme yetkisi olmadığının" ifade edildiğini aktardı.

Anayasa'nın 79. maddesi uyarınca, "Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme, kesin karara bağlama" görevinin YSK'a verildiğini hatırlatan Güven, "Yüksek Seçim Kurulu siyasi tartışmaların dışında kalma gayreti içindedir. Ancak doğru olmayan haberlere cevap verilmemesi ise iddiaları kabul anlamına gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

-"Siyasi partilerle paylaşılıyor"

YSK'nın seçimin başlangıç tarihi itibariyle Adres Kayıt Sistemi'nden seçmen niteliğini taşıyan kişilere ait kayıtları alarak seçmen kütüğünü oluşturduğunu vurgulayan Güven, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Seçmen kütükleri, hiçbir kısıtlama olmaksızın siyasi partilere her seçim döneminde iki kez elektronik ortamda paylaşılmakta, ayrıca askıya çıkan listeler, askı süresinde listeye eklenen ve çıkanlar, kesinleşen sandık seçmen listeleri yurt içi ve yurt dışı olmak üzere verilmektedir. Dolayısıyla, seçime katılma yeterliliği bulunan siyasi partiler, bir seçim döneminde dört defa seçmen kütüğüne ulaşabilme imkanına sahiptir. Seçmen Kütüklerinin kesinleşme tarihinden önce, ölen ve MERNİS'te ölüm kaydı işlenen tek bir vatandaşımızın seçmen kütüklerinde kaydı yoktur. Somut bilgi vermeden, kamuoyuna doğru olmayan açıklama yapmak ve bu açıklama üzerinden haberler oluşturmak, seçimi tartışmalı hale getirmek doğru değildir."

-"YSK'da itiraz edilen ve bekleyen dosya yoktur"

İtirazlara cevap verilmediği yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını bildiren Güven, şunları kaydetti:

"YSK'da itiraz edilen ve bekleyen dosya yoktur. İtirazlar günlük olarak karara bağlanmaktadır. Seçmen kütüklerinde ölü seçmen olduğuna ilişkin tek bir itirazla bile YSK'ya başvurulmamışken, böyle bir başvuru yapılmadan, kamuoyunda günlerdir seçmen kütüklerinde ölü seçmen olduğuna ilişkin algı oluşturarak, 'siyasilerin açıklamalarını tekzip etme yetkin yoktur' demek anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. Seçmen kütükleri, yaşayan ve seçmen niteliğine sahip T.C. vatandaşlarının bilgilerinin MERNİS'ten alınması ile oluşturulmaktadır. Dolayısıyla iki seçim arasında ölenlerin listesi tutulmamaktadır. Her iki seçimde seçmen kütükleri ve listeleri partilere verilmektedir. Siyasi partiler iki seçim arasında ölenlerin listesini YSK'dan değil Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden talep etmelidir. Bu bilginin muhatabı YSK değildir."

-Suriyelilere oy kullandırılacağı iddiası

Onlarca kez açıklanmasına rağmen, hala Suriyeli sığınmacıların oy kullanacaklarının ileri sürüldüğünü, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kütükte kayıtlı olduğunu ifade eden Güven, şu bilgileri paylaştı:

"Suriyeli sığınmacılara veya ülkemizde uzun süreli ikamet eden yabancılara verilen kimlik numaraları 99 ile başlamakta olup, seçmen kütüğünde teknik olarak kaydı mümkün olmadığı gibi bugüne kadar kendilerine seçmen kütüklerini verdiğimiz hiçbir siyasi partiden bu konuda somut itiraz gelmediği halde, halen gündeme getirilmesi kabul edilebilir değildir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

akpartiliyim ancak.

Teskilat çalışmıyor secime 2 gun kala SKM yi kapatirsaniz oy alamazsınız. Ornek manavgat.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş