DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Hayali dövüş'ün gerçek prensesi Dilara

'Hayali dövüş'ün gerçek prensesi Dilara

31.05.2015 11:17:40
İLKNUR ÇETİNBAŞ - "Hayali dövüş" olarak bilinen kata dalında, küçük yaşına rağmen büyük bir başarılara imza atan milli karateci Dilara Bozan, Avrupa Oyunları hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu yıl mart ve şubat aylarında arka arkaya düzenlenen gençler ve büyükler Avrupa şampiyonalarında gümüş madalya kazanan, ayrıca büyüklerde katada finale yükselen ilk bayan sporcu olma unvanını elde eden 17 yaşındaki Dilara Bozan, Azerbaycan'da düzenlenecek Avrupa Oyunları'nda zirveyi hedefliyor.

Genç sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karateye 6 yaşında başladığını ve sadece 4 yıldır milli olduğunu kaydederek, "İlkokul 1. sınıfta arkadaşım gözüme kalem soktu. Annem de kendimi korumam için beni karateye yazdırdı. Yaşım küçük olmasına rağmen 3 yıldır büyüklerde yarışıyorum. Avrupa Şampiyonası'nda finalde yenildiğim rakibim de 35 yaşında bir İspanyoldu. Yaşım küçük, rakiplerim büyük ama daha önümde uzun bir yol var" diye konuştu.

Büyükler Avrupa Şampiyonası'nda, kata takımı olarak şampiyon olduklarını ve Avrupa Oyunları'na gitmeye hak kazandıklarını belirten Bozan, "Madalya almadan dönmeyeceğiz" dediği oyunlar için yoğun bir şekilde hazırlanmaya devam ettiklerini söyledi.

Oyunlarda 6'sı bayan 11 sporcu ile mücadele edeceklerini anlatan Bozan, "Yine ferdi katada yarışacağım. Katayı hep daha çok sevdim ve estetik buldum. Kata hayali dövüş gibi, karşında rakip varmış gibi yapıyorsun ama gerçekten vurmuyorsun ve karşındakine de o duyguyu geçirmen gerekiyor" dedi.

Karate sayesinde öz güveninin geliştiğini ve iyi bir fizik kazandığını dile getiren Bozan, şöyle devam etti:

"Biraz minyon olduğum için kimse karateci olduğuma inanmıyor. Karate sayesinde gündüz otobüs durağında bana saldıran bir erkeği alt ettim. Yardım istedim ama kimse gelmedi, ben de başımın çaresine baktım. Yumruk atarak onu etkisiz hale getirdim. Kendine yetebilmek çok güzel bir duygu."

Şampiyonalarda kendisinden büyük sporcularla karşılaştığını ama bundan yılmadığını vurgulayan Bozan, hedefinin Avrupa ve dünya şampiyonluğu olduğunu belirterek, ileride karatenin de olimpiyatlara alınmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kürdistan

Biraz daha gayret gosterirse erkwn genel secimde AKP den garanti secilir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş