DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hawking'ten yeni 'Kara Delik' teorisi

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking, kara deliğe giren cisimlerin öz niteliklerini yitirip yitirmediği konusunda yeni bir buluşa imza attığını duyurdu.

7 Yıl Önce
2015-08-26 13:22:29

Washington Post, Independent gibi Amerikan ve İngiliz basınında yer alan haberlere göre Kuantum Fizikçisi Stephen Hawking, dün gerçekleştirdiği bir basın toplantısında kara deliğe giriş yapan cisimlere ne olduğunu açıklayabilecek bir teori geliştirdiğini belirtti.

Ölen bir yıldızın içerdiği yüksek enerjiden dolayı kendi içine doğru çökmesiyle gerçekleşen kara deliklerin merkezinde neler olduğu bugüne kadar bilinmiyordu.

Hawking'in teorisine göre kara deliklerin çekim gücüne kapılıp içine doğru hareket eden cisimler, kara deliğin dış kısmında bulunan "olay ufku" adındaki dış sınır çizgisinde yer alıyor. Cisimlerin sahip olduğu bilgiler de bu kısımda kalıyor. Kara deliğin içine giren cisim, deliğin içinden çıktığı takdirde kara delikten aldığı bilgilerin bir kısmına artık sahip olmuş oluyor.

Hawking'e göre kara deliğin büyük gücü ve yoğunluğu, cismi öyle bir hale sokuyor ki cismin ne yeni halinden, ne önceki hali hakkında bilgi alabiliyoruz, ne de karşılaştığı kara delik hakkında bilgi alabiliyoruz.

Hawking'in açıklaması kara deliklerden bir çıkış olduğu yönündeki teorileri de güçlendirdi.

Açıklamanın ardından ise kamuoyu şimdi diğer fizikçilerin Hawking'in teorisine yönelteceği bilimsel eleştirileri bekliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (5)

Nevzat baydoğan

Kesinlikle bu işte Aydın Doğan'ın parmağı vardır! Eğer Cübbeli'ye yüzbin dolar verilseydi bundan daha iyi bır teori geliştirirdi!

fahri necip KAYMAK

Karadelikler tornadolar gibi davranmaz tersine anafor gibi davranır. Bunedenle karadeliklerin bir çıkışı var tabiki ancak bu çıkış kapısı farklı bir boyuta açılıyor olmak zorunda.

MURAT

BU ADAMIN KENDİNE HAYRI YOK İNSANLIĞA NE HAYRI OLACAK

Halit AKSAKAL

Sözde ünlü bilim adamı bu uydurma teorisini bizzat kendisinin ispatlamasını çok isterdim. Evrenin tamamı karadeliktir. Olay ufkuna varan cismin kurtulması mümkün olmayıp karadeliklerin çekim gücüne karşı koyacak Allah'ın gücünden başka bir gücün bulunması mümkün değildir. Olay ufkuna varmadan ölüm korkusu ile yaşadığı hayatı bir filim şeridi gibi gözünün önünde akıp gidecektir. Daha sonra tarifi mümkün olmayan ölüm acısı ile karadelikte zerre den daha küçük bir hale gelecektir. Vakti(Ecel) gelince her şey yok olacaktır. Ancak her şeyin yaratıcısı olan Allah baki kalacaktır.Selamlar;

Halit AKSAKAL

Bu açıklamayı Müslüman bir bilim adamı yapmış olsaydı herkes cahil derdi. Bizim medya hemen Stephen Hawking'ten büyük bir buluş şeklinde manşet attılar. Adam hem ateist hem de hastadır. Allah şifa versin ve hidayete erdirsin. Darwin'in biyolojide yapmaya çalıştığı fakat başarılı olamadığı yaradılışta Allah'ı devre dışı bırakma (İNKAR) işini Fizik kanunlarında yapmaya çalışan 2. Darwin'dir. Allah billah aşkına bu sözde ünlü bilim adamı olarak tanıtılan şahsa ve ateistlere reddiye yazacak bir Müslüman Türk fizikçi yok mudur. 'Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' Selamlar;

Görüş Bildir Bizimle Paylaş