SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Havadan koronavirüs bulaşır mı? Yiyeceklerden corona virüs bulaşır mı?

Koronavirüs artık kendisini ülkemizde de göstermeye başladı. Önlem almak için dezenfektanlara akın eden vatandaşların aklında koronavirüs ile ilgili bir sürü sor işaretleri mevcut. Bunlardan bazı sorular ise havadan koronavirüs bulaşır mı, yiyeceklerden corona virüs bulaşır mı sorusu oldu. Peki havadan ve yiyeceklerden koronavirüs insanlara bulaşır mı? İşte koronavirüse dair bilinmeyen soruların cevapları...

Havadan koronavirüs bulaşır mı? Yiyeceklerden corona virüs bulaşır mı?
16.3.2020 17:53:43

Koronavirüs salgın riski nedeniyle ülkemizde önlem üstüne önlem alınmaya başlandı. Vatandaşlar da kendizini koumaya almak için koronavirüs hakkında sorular sormaya başladı. Bunlardan bazı sorular ise havadan koronavirüs bulaşır mı, yiyeceklerden corona virüs bulaşır mı sorusu oldu. Peki havadan ve yiyeceklerden koronavirüs insanlara bulaşır mı? İşte koronavirüse dair bilinmeyen soruların cevapları...

Koronavirüs Türkiye'de görülmeye başlandı. Sağlık Bakanı koca corona virüse yakalanan hastaların Türkiye'de görüldüğünü duyurmasının ardından ülke çapında bir dizi önlemler alınmıştı. Bunların başında okulların tatil edilmesi geliyor. Salgın riskini azaltmak için alınan tedbirler vatandaşlar tarafından takdir toplarken bazı vatandaşlar da kendi koruma yöntemlerini almaya başladı. Bu dönemde kolonya ve alkol bazlı el dezenfektanlarına büyük ilgi oldu. Vatandaşlarda hvadan koronavirüs bulaşır mı yiyeceklerden corona virüs bulaşır mı gibi soruları aramaya başladı. İşte soruların yanıtları..

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun muhtemelen deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan et ürünlerinin de satıldığı pazardan insana bulaştığı düşünülmektedir. Şu an hastalığın insandan insana bulaştığı kanıtlanmıştır. Bulaşma şu ana kadar yoğunlukla hasta ile aynı ailede ya da ortamda bulunanlarda ve damlacık önlemlerini almayan sağlık çalışanlarında görülmüştür. Bulaşma genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıklarının 1 m'ye kadar yakın temasta ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmaktadır.

Yiyeceklerden koronavirüs bulaşır mı?

Neredeyse tüm dünyayı etkileyen ciddi bir salgın olduğundan konu sadece yiyecek ve içecekler olduğunda dahi herkesin aklında çeşitli sorular, şüpheler oluşmaya başlıyor doğal olarak. Ancak içinizi rahatlatabilecek bir bilgi verelim: Şu ana kadar yaşanan vakalarda ya da yapılan bilimsel araştırmalarda böyle bir bulguya rastlanmamıştır.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority - EFSA)'nın yaptığı açıklama şöyle: "EFSA, dünya çapında çok sayıda ülkeyi etkileyen Koronavirüs hastalığının (COVID-19) patlak vermesine ilişkin durumu yakından izlemektedir. Şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yoktur."

Sivrisinek ısırığı koronavirüs bulaştırır mı?

Sivrisinek ısırığı koronavirüs bulaştırır mı? Şimdiye kadar yapılan incelemeler ve bulgularda sivrisinek veya böcek ısırığından bulaşabileceğini gösteren bir kanıt veya bilgiye rastlanmamıştır. Görülen tüm vakalarda, koranavirüs hasta bir kişinin öksürüğü, hapşırdığı zaman etrafa yayılan zerrecikler, burun akıntısı veya tükürük sebebiyle sağlıklı kişilere bulaşmıştır.

Kolonya veya Alkol Koronavirüsü Öldürür Mü?
Öncelikle eğer bünyenize koronovirüs girmediyse yani hasta değilseniz alkol virüsün etkisiz hale getirilmesinde oldukça etkilidir. Kolonya da zaten %80 alkol içerdiği için hijyen açısından yararlı olacaktır. Tabi dozunda kullanmadığınız takdirde cildinizde tahriş edebilirsiniz. Ancak hali hazırda hasta iseniz vücudunuza dökeceğiniz ya da içeceğiniz alkol virüsün yok olmasını sağlamayacaktır.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 25.3.2020 13:30:27
Ya amma komikler.yiyecekden bulaşmaz olurmu.Zaten bu mikrobun ağız yoluyla bulaştığı kanıtlanmış.yiyeceği yuttun mideye gitti ama bogaza giren mikrobu nasıl temizlemeyi düşünüyorsun?Çok hafife alıyorsunuz çok...Bu yüzden ekonomide çökecek gibi
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR