DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

BURSA

20:11

04:10
20:11
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:56

03:56
19:56
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:40
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
19:22
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:07

03:23
19:07
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:13:00

İftar vakti

ANKARA

19:56

03:56
SAHUR
19:56
İFTAR

ERZURUM

19:22

03:22
SAHUR
19:22
İFTAR

'Haşdi Şabi, Telafer'i kuşattı' iddiası

Bağdat hükümetine bağlı Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin IŞİD'in hakimiyetindeki Türkmen şehri Telafer'i kuşattığı iddia edildi...

18.11.2016 23:38:00

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin IŞİD'in hakimiyetindeki Türkmen şehri Telafer'e üç kilometre mesafeye kadar yaklaştığı ve merkeze girmek için üç koldan kuşatma yaptığı yaptığı iddia edildi.

Sputnik'te yer alan bilgide; Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf, Şii milislerin iki gün önce Telafer Havalimanı'nı ele geçirdikten sonra durmadığını ve kent merkezine doğru ilerlemeye devam ettiğini belirtti. Militanların kenti üç koldan kuşattığı öne sürülüyor.

'BAĞDAT HÜKÜMETİ SÖZÜNÜ TUTMADI'

Bağdat hükümetinin Şii milislerin Telafer'e girmeyeceği sözünün doğru çıkmadığını ve askeri anlaşmanın yerine getirilmediğini savunan Maruf, "Haşdi Şabi, şu anda 11 bin militanıyla Telafer'e 3 kilometre mesafede kent merkezine girmek için bekliyor. Kente yapılacak operasyona Şii milisler yüzde yüz katılacaktır" görüşünü dile getirdi. IŞİD'in 50 bine yakın sivil Türkmen'i kent merkezinde 'canlı kalkan' olarak kullandığını söyleyen Maruf, "Örgüt hiçbir şekilde sivillerin kent merkezinden çıkmasına izin vermiyor. Tüm giriş-çıkışlara kontrol noktası koymuş durumdalar" dedi.

'TÜRKMENLER KORUMA BEKLİYOR'

Bazı Türkmen ailelerin kendi imkanlarıyla kaçıp Musul'un batısındaki Baac ilçesine, oradan da Suriye'ye geçtiği bilgisine ulaştıklarını aktaran Maruf, "Büyük bir insani dram ve felaket yaşanabilir. Türkmenler, Irak ordusu ve uluslararası koalisyon güçlerinin koruma yardımını bekliyor" diye konuştu. Maruf ayrıca, Telafer'de insani kıyım yaşanmaması için uluslararası gözlem talebinde bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi: "Erbil kentinde Birlemiş Milletler (BM) yetkilileriyle bir araya gelip, Telafer'deki hassas ve tehlikeli durumu kendilerine illetik. BM yetkilileri, durumu yakından takip ettiklerini belirterek, 'Oradaki insanların nasıl bir risk içerisinde olduklarının farkındayız' dediler." Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 15 Kasım'da yaptığı açıklamada, Telafer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugayla Telaferli Şii ve Sünni Türkmenlerden oluşan gücün gireceğini söylemişti. Şii milis güçleri, Telafer kent merkezine 14 kilometre mesafede yer alan Telafer Havaalanı'nı 16 Kasım'da IŞİD'den geri almıştı. IŞİD, Irak'ın en büyük ilçesi konumundaki Telafer'i 15 Haziran 2014'ten bu yana elinde tutuyor. IŞİD öncesi ilçede 350 binin üzerinde Türkmen'in yaşadığı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE PEK ÇOK KEZ UYARIDA BULUNDU

Türkiye, Telafer'in Şii Haşdi Şabi milisleri tarafından alınması durumunda kentte Sünni katliamı yaşanacağı gerekçesiyle birçok kez uyarıda bulundu. Haşdi Şabi'nin bölgedeki hareketliliğini dikkate alan Ankara'nın bölgedeki askeri pozisyonunu güçlendirmeye hazırlandığı iddia edilmişti. Haşdi Şabi gruplarının Telafer kent merkezine yönelik hareketliliğin başlaması ve Başika'da konuşlanmış Türk askeri üssüne yönelik bir hareketliliğin söz konusu olması durumunda Ankara'da da harekat planlamalarının yapıldığı öne sürülmüştü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa

SOKAKTA DÜNYAYA SAĞA SOLA TEHDİTLER SAVURAN,NARALAR ATAN TÜRK BÜYÜKLERİNİ SAHAYA DAVET EDİYORUZ,AMACINIZ BLÖF DEĞİL İSE İŞTE SİZLERE ALTIN GİBİ BİR FIRSAT,KIRMIZI ÇİZGİ DEDİNİZ TELAFER İŞTE HAŞDİ ŞABİ KIRMIZI ÇİZGİNİZİ MOR EDİYOR,HADİ BAKALIM GÖRELİM SİZLERİ,BİR TEK DEVLETİ OLMAYAN VE DESTEKÇİLERİ DE OLMAYAN GARİBAN KÜRTLERE Mİ DİŞ GEÇİREBİLİYORSUNUZ? BUYRUN SAHAYA,ELİNİZDEN DE TUTAN YOK...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan