Hasan Tahsin Feyizli

Hasan Tahsin Feyizli

Türk hafız, Kuran meali yazarı Hasan Tahsin Feyizli. Hasan Tahsin Feyizli kimdir? İşte Hasan Tahsin Feyizli'nin biyografisi...

2017-12-16 20:19:51

Hasan Tahsin Feyizli 1934 yılında Kırşehir'de doğdu.

Küçük yaşlarında hafızlığını tamamlayarak talim ve Kıraat-i Aşere'de okuyup kurra hafızı oldu. 1951'de açılan, İmam Hatip Okulu'nun ilk talebelerinden ve 1958-1959 eğitim-öğretim döneminin ilk mezunlarından oldu. Aynı zamanda 1960 da İstanbul Sanat Okulu Elektrik bölümünden de mezun olan Feyizli, Yüksek İslam Enstitüsüne imtihanla kaydolup 1963 yılında mezun oldu.

Ayrıca Teknik Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünü de bitirdi ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Yurdumuzun değişik yörelerinde İmam Hatip Liselerinde Kuran ı Kerim ve Tefsir hocalığı yanında idarecilik görevlerinde bulundu.  Birçok talebe yetiştirdi. 1985 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Arapça, Fransızca, Flemenkçe ve Almanca bilmekte olan Feyizli, 1985 yılında Avrupa'ya tebliğ memuru olarak gitti. 20 yıl çeşitli eğitim, tebliğ ve irşad hizmetlerinde bulundu.

HollandaRoterdam İslam Üniversitesinde Yüksek lisansını tamamlayan Feyizli halen, “Kur'anda hukuk ve ahlak ilişkisi” konusunda doktora çalışmasını devam ediyor. 

Feziyli, evli ve üç çocuk babası.