Hasadı geciken biberde yüksek rekolte beklentisi

Hasadı geciken biberde yüksek rekolte beklentisi

11.07.2015 17:49:18
Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, ilçede konserve ve turşu fabrikalarının gözdesi olan biberin hasadına 1 ay gecikmeyle başlandığını ancak rekoltenin geçmiş yıllara göre yüksek olmasını beklediklerini bildirdi.

Şenol, gazetecilere yaptığı açıklamada Sinirli Mahallesi'nin ova kesiminde yetiştirilen ve birçok fabrika yetkilisinin alım için beklediği turşuluk ve konservelik biber çeşitlerinin hasadına başlandığını bildirdi.

Mart ve nisan aylarındaki yağış nedeniyle biber üreticisinin fidanları geç dikmek zorunda kaldığını ifade eden Şenol, bu nedenle hasat döneminin de geç başladığını vurguladı.

Şenol, "Üreticilerimiz bu sezon hava şartları nedeniyle hasat dönemine yeni başladılar. Geçtiğimiz yıllara oranla ekim alanlarında artış yaşanan biber ürününde şu anda fiyat bakamından çiftçimiz mutlu. Türüne göre biberler kilogram bazında 80 kuruş ile 1,5 lira arasında satılıyor" diye konuştu.

- Biberde yüksek rekolte bekleniyor

Biber ekiminin, bölgede 6 yıldır alternatif ürün olarak ön plana çıktığını vurgulayan Şenol, "sarı sivri", "charly", "frenk", "çarliston", "jenapon", "muz", "lombardi", "makedon" ve "kapya" gibi biber türlerinin yetiştirildiğini kaydetti.

Ürünün bu sezon, fiyat ve rekolte bakımından çiftçiyi memnun etmesini beklediklerini dile getiren Şenol, "Geçtiğimiz yıl 500 tonlara kadar düşen biber üretiminin bu yıl bin ile bin 500 ton arasında olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Biber üreticilerinden Mehmet Çetin ise geçen yıl dönümden 4 tona yakın biber hasadı yaptığını, bu yıl rakamın 5 tona yükseldiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Sami banarli

Bilimi bilim adamini tutuklayan hedef gostern zorba rejimleri her zaman yok olmaya mahkumdur. Galileo da dunya donuyor dendiginde idama mahkum edilmisti. Bugun sonuc ortada.