Hareketlilik Haftasında İlk Bisiklet Turlarını Gerçekleştirdiler

Eyüpsultan Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında en anlamlı etkinliği gerçekleştirdi.

20.09.2020 12:32:27

Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bir çok belediye bisiklet turu düzenliyor. Eyüpsultan Belediyesi Göktürk Kültür Sanat Merkezi tarafından Göktürk Özgecan Aslan Parkında yapılan etkinlikte ise hayatlarında hiç bisiklet kullanmamış 40 ila 65 yaşlarındaki kadınlara bisiklet sürmeyi öğretildi ve ilk bisiklet turlarını gerçekleştirdiler.

Etkinliği düzenleyen Göktürk Kültür Sanat Merkezi Sorumlusu Elif İncekara: “Hareketlilik Haftasında bizde bisiklet turu yapmak için hazırlık yaptığımız sıralarda, çevremde birçok kişinin bisiklet süremediğini öğrendim. Bunun için daha farklı bir etkinlik hazırlamayı düşünerek bisiklet eğitimleri başlattık. Üç haftalık eğitimde yaklaşık 50 kadın bisiklet sürmeyi öğrendi. Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz bisiklet turumuz bizim için çok daha anlamlı oldu” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği'nin ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin 2020 yılının teması “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlendi.

Hafta süresince, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlandı.

Hareketlilik Haftası ve sürdürülebilir ulaşımla ilgili görüşlerini dile getiren Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, 7 aylık pandemi sürecinin en güzel etkinliği olduğunu dile getirerek şu açıklamaları yaptı: “Yeryüzü yorulmuştu, dinlenmesi lazımdı. Şimdi kendi kendini dinlendiriyor. Hadise bu aslında. Bir yıllık çalışmanızın karşılığında 1 milyar dolar kazanacaksınız ama 1 yıllık kullanacağınız oksijen miktarı yüzde 50 azalacak deseler hangisini tercih ederiz diye herkes kendine sorması lazım. Çok kazanma uğruna bugün bunları yaşıyoruz. Çok mu kazanalım yoksa bizden sonraki nesillere daha sağlıklı bir ortam mı bırakalım? Bizden sonraki nesillere ne bırakacağımız konusunda doğru karar vermemiz lazım. Çabuk tüketme, her şeyi tüketme hastalığından vazgeçtiğimizde bu virüsün bizi bırakacağına inanıyorum. Bana göre 7 aylık pandemi sürecinin en güzel etkinliği bu etkinlik. Ben bu sürdürülebilir yaşamla ilgili bu çalışmanın pandemi ile de eşdeğer devam edeceğine inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum”

IMG-20200916-WA0000

YORUMLAR (0)