DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hamas: Hükümet tek taraflı feshedilemez

Hamas, Filistin'de ulusal birlik hükümetinin tek taraflı feshine karşı çıktı.

17.06.2015 12:03:27

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Hamas, tüm taraflar anlaşmadan hükümette tek taraflı yapılacak bir değişikliği reddediyor" dedi.

Sami Ebu Zuhri, "Kimse bizi herhangi bir değişiklik hakkında bilgilendirmedi, ulusal birlik hükümetinde yapılacak bir değişiklikle ilgili olarak bize danışmadı. El Fetih tek başına hareket etti" diye konuştu.

Üst düzey Filistinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada, Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın partisi El Fetih'in üyelerine, hükümetin 24 saat içinde istifasını vereceğini söylediğini duyurmuştu.

El Fetih Devrim Konseyi Genel Sekreteri Emin Makbul, "Hükümet 24 saat içinde istifa edecek çünkü çok zayıf. Ayrıca Hamas, hükümetin Gazze'de hiçbir şey yapmasına izin vermiyor" demişti.

Hamas 8 yıldır Gazze'yi yönetiyor

Rakip Filistinli gruplardan El Fetih Batı Şeria'da, İslami Direniş Hareketi Hamas ise 2007 yılından bu yana Gazze'de hakimiyetini sürdürüyor.

Filistin'de geçen yıl ulusal birlik hükümetinin kurulması, El Fetih ile Hamas arasında uzlaşma sağlanması açısından da çok önemli bir adım olarak görülüyordu.

Son dönemde ise İsrail ve Hamas'ın geçen yıl 50 gün süren savaşın ardından Gazze'de uzun vadeli bir ateşkes için dolaylı görüşmeler yaptıkları bildirilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

vanlı

KİM VERİYOR İSE ÇEK NOTA NI DEVLETLER ARASI İLİŞKŞMŞZ BİTER DE,TERÖRÜNDE TEPESİNDEN SİLAHLI KUVVETLERİ İRDİRME BAK BAKALIM PKK MI KALIYOR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş