Hamas: Direnişin elindeki silah meşrudur

Hamas Hareketi, Gazze'deki Filistin direniş gruplarının elindeki silahların meşru olduğunu, bu silahlarla Filistin halkını savunduklarını belirtti.

29.01.2020 09:06:53

Hamas sözcüsü Hazim Kasım yaptığı yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'nin silahsızlandırılmasıyla ilgili sözlerinin bir "kuruntu"dan ibaret olduğunu belirterek, "Direniş gruplarının elindeki silah meşrudur. Bu silahla halkımızı savunuyoruz" ifadesini kullandı.

Direnişin elindeki silahlarla kaybedilen toprakların geri alınmasına çalıştıklarını vurgulayan Kasım, hiçbir gücün bu silahları Filistinlilerin elinden alamayacağını kaydetti.

Başta ABD'nin sözde barış planı olmak üzere Filistin meselesini tasfiye projelerini akamete uğratacak gücün birlik içindeki direniş olduğunu vurgulayan Kasım, İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmeye devam ettiği sürece "Yüzyılın Anlaşması" ya da başka vaatlerle güvenliğinin sağlayamayacağına işaret etti.

Kasım, Filistin halkının, İsrail'i tüm Filistin topraklarından çıkaracağını, Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirdiği kuruntusunun da direniş karşısında buharlaşacağını belirtti.

Netanyahu, ABD'de basına yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın Filistinlilerden bazı taleplerde bulunduğunu söylemiş ve bu talepler arasında "Gazze'nin silahsızlandırılması, teröristlere (Filistinli tutuklu ve şehit aileleri) maaş ödemesinin durdurulması, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) şikayette bulunmaya son verilmesi, İsrail'e karşı provokasyonun durdurulması ve İsrail'in onayı olmadan uluslararası kuruluşlara üye olunmamasının" yer aldığını ifade etmişti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

FİRDEVS KAÇMAZ

İSRAİL'İN İSTEDİĞİ SON ŞEY ANLAŞMANIN FİLİSTİNLİLER OLARAK KABUL EDİLMESİ. İSRAİL, REDDETMELERİNİ İSTER. BİLİYOR Kİ BİR DAHAKİ ANLAŞMAYA KADAR İSRAİL, YERLEŞİMLERİ DAHA DA PAKİŞTİİRECEK. BİR DAHAKİ ANLAŞMA FİLİSTİNLİLER AÇISINDAN DAHA KÖTÜ OLACAK. FİLİSTİNLİLER İÇİN BUGÜNE KADARKİ EN İYİ ANLAŞMA 1947 DEKİ ANLAŞMAYDI. ARAPLAR REDDETTİ. ODAN SONRAKİ HER ANLAŞMA METNİ BİR EVVELKİNDEN KÖTÜYDÜ. BUNDAN SONRAKİ DE BUNDAN KÖTÜ OLACAK.