DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9900 ₺

EURO

17,0790 ₺

ALTIN

951,30 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Hamaney: Ehl-i Sünnet'e hakaret etmek İngiliz Şiiliği'dir

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 'Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret etmek 'İngiliz Şiiliği'nin işidir' dedi.

6 Yıl Önce
2016-09-20 16:44:44

AA'nın haberine göre Hamaney, Gadir-i Hum Bayramı münasebetiyle başkent Tahran'da kendisini ziyaret eden kalabalık bir gruba hitap etti.

Konuşmasında Sünni ve Şii mezhep mensuplarının birbirlerine hakaret etmekten kaçınmalarının çok önemli olduğuna işaret eden Hamaney, "Şii adıyla diğer İslam mezheplerinin duygularını tahrik etmek İngiliz Şiiliği"dir. Bu da bölgede büyük yıkım ve katliamlara neden olan DAEŞ ve Nusra gibi ABD ve İngiliz casusluk servislerine bağlı habis terör gruplarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanıyor. Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret etmek İngiliz Şiiliği'nin işidir" dedi.

Hamaney, Ehl-i Sünnet'in mukaddesatına hakaret edilmesinin Şiiliğin temel şartlarından imamet konusunda da olumsuz görüşlere neden olduğunu belirtti.

İNGİLİZ ŞİİLİĞİ (GULAT)

İran'daki bazı kesimler tarafından İngiltere'nin Müslümanlar arasında mezhep çatışmalarını diri tutmak için desteklediğine inanılan bazı Şii din adamlarının öncülüğünü yaptığı aşırılık yanlısı akıma "İngiliz Şiiliği" (Gulat) adı veriliyor. İngiltere ve ABD gibi ülkelerde ikamet eden ve kendilerine ait televizyon kanalları olan bu din adamları, kendi mezhebinden başkasını "şirk ehli" kabul edip özellikle Sünni mezhebine mensup Müslümanların mukaddesatına hakaret ediyor. Ülkenin dini merkezi sayılan Kum'da bulunan Şii din adamı Ayetullah Seyyid Sadık Şirazi'nin kardeşi ve şu anda İngiltere'de yaşayan Mücteba Şirazi, ve Yasir Habib adlı din adamları bu grupların başını çekiyor. Şirazi ve Habib, Hz. Ayşe'nin yanı sıra Hamaney hakkında da  hakaret içerikli yayınlar yapıyor.

İran yönetimi, Ocak 2015'te Sünni ve Şii Müslümanlar arasında ihtilaf çıkardıkları gerekçesiyle uydudan yayın yapan 17 Şii kanalının ofisini kapatmıştı.​

.

YORUMLAR (43)

Sunni katletmek ya da yine Şii olan kendine muhalifleri katletmek ne Şii'liği oluyormuş?!

şilik

şiilik çoğunlukla siyasal olup ingilize hizmet eder hale gelmiştir. iran tarafından öldürülen müslümanların sayısı inlizler tarafından öldürülülenlerden çok daha fazladır... iran ingilizlerden daha zalimdir.

El James

bırakın bu mezhep cahilce yorumları-demeçleri ,kavgaları. dünya MARSA gitmeye hazırlanıyor, ROBOTİK CERRAHİ yapıyor, öbür dünyada verir herkes hesabı. çalışın konuşacağınıza TÜRKİYEM kazansın.

Abdullah

Diyecegim o ki bir kes daha karekterlerine iliskin yapilan tesbit ve teshisin ne kadar yerinde ve dogru  bir tesbit oldugunu ispatladilar. Ummeti, bizleri fena kandirdilar.(Allah affetsin ben kendim  daha once onlara belki  duygusallik gostererek  sempatiyle bakiyordum.)Ama inaniyorum ki isledikler bu ihanetlerin, curumlerin ve zulumlerin hesabini er ya da  gec  vereceklerdir.

Öğretmen

Şiiliği kuran kişi zaten yahudi Abdullah ibni sebe .Şii mezhebi yahudiliğe çok benzemektedir ha ingiliz şiası ha yahudi şiası .Hepsi de islam düşmanı sonuçta...

isa

yani müslamanların kutsalı şia nın kutsalı değil.islamda ve de kuranda ne varki bizim kutsalımız değil sahabilerin vedeehlibeyt vede aşereyi mubeşşere vede kuran ve sünnet hepsi bizim kutsalımız şia nın kutsal olan hiç bir inancı yok tur hzhüseyinin kutsal olması .per hükümdarının kızıyla evli olmasından dır yoksa bakın hasan efendimiz o kadar kutsal sayılmamaktadırbunu böyle bilin

Ahmet

Erdoğan'a darbe girişimi olduğunda sokağa dökülenlerin Esad'a darbeyi desteklemesi çelişki değil mi?

bumarang

yine takiyye yine takiyye fasık topluluğu bunlar islam haini

kadir

Dais ilk irak ta ortaya çıktı .şii vahsetinin eseri .sünni müslümanlar in başkaca yapacak bir şeyi kalmayınca mecburen oyunu iyi tezgahlayan ameikanin da is oyununa sünni aşiretlerin büyük çoğunluğu destek verdi.irak ta suriye de yemende . akan kanın sorumlusu kahpe irandir

omerhalis

Ekolturk arkadas cok isabetli bir yorumda bulunmus. Ayni sekilde Turkiye de de kamuoyuna devamli bir iran dusmanligi pompalayan gruplar var bunlarin en basinda da hain serefsiz fetö gelmektedir. İrandaki ingiliz şiasi oradan pas atiyor buradaki abd kopekleri siyonist itlerde pasi alip gol yapmaya calisiyor.Son 200 yildir oynanan oyun hep ayni lutfen haber ve tv programlarini izlerken okurken supheci olup arastirmaci davranalim.muslumanlardaha ne kadar birbirlerine dusmanlik edecek.Siyoniz istedigi bir Turkiye İran savasidir bu unutulmamali!

MirMeheme

Bu Sözleri Suriye de Kadınlara ve Çocuklara tecavüz ederek katleden Şİİ paramiliter Milislere söylesin Sayın Hamaney...Artık kanmıyoruz Şİİ Safevi yalanlarına!

RAYLI

Hameney büyük adam. cesur yürek. işte bağımsız bir dil.

Murat Han

Hadi ordan yalanci, Suriye'de gulat Eset rejimini korumanizi ve birlikte sunnileri katletmenize ne demeli? Oncesi de var; Hama'da katledilen 40 bin sunni musluman.

Kum şehrinde oturan camiden cikib oradaki çocuklara şeker verip Hz Ömer ve Hz Ebubekir e söv diyenler de mi

Samet Anadol

HAMENEY RUSYANIN KUCAĞINA OTURMUŞ MUSLÜMANLARA İNGİLİZ ŞİİSİ DİYOR. HAMENEY ÖNCE RUSYANIN KUCAĞINDAN DÜŞ...

Angarali

Emperyalistlerin kucaginda oturup Suriye'de mazlumdan dem vurmak nasıl bir ikiyüzlülük tür.suriyede emperyalistlerin taseronlugunu yaparak suriyeyi bölme projesine destek olanlar, dünyanın yetmiş ülkesinden topladıkları katil sürülerini oso adı altında Suriye halkınin başına bela edenler.yenildiniz ama hala hakikati görecek göz yok sizde.vicdansizliginizda bogulun

Hak

memlekette gözü dönmüş bu kadar mal varken ne bu ümmet kurtulur nede mezhep savaşı durur. yani surunmeye ABD için siyonistler için birbirinizi yok etmeye devam edin. Onlar malı götürsün sende din kardeşlerinin kelleleri ile top oynayıp mucahitlik yap.

isa

şia nın müslüman olduğunu idda etmek cahilliktir.hz ebu bekire hz osmana hz ömere hz aişeye vede sahabilerin yüzde doksanına kafir diyen şia müslüman olabilirmi.hz aliye soruyorlar ey emirel müminin sizlerle savaşanlar hakkındane dersiniz hz ali efendimiz diyorki onlara asiden başka hiç bir şey diyemem onlar müslümandır.ama asi dirler otorite olarak hilafete baş kaldırmışlardır hz ali efendimiz asla karşı tarafı tekfir etmemiştir.ama şia sahabenin nerdeyse tamamına yakınını tekfir edip kafir oluyorlar.sonradasözde fasık hamaney çıkıp sünnilerin kutsallarına kötü söz söylemeyin yani bizim

Abdullah

Diyecegim o ki bir kes daha karekterlerine iliskin yapilan tesbit ve teshisin ne kadar yerinde ve dogru  bir tesbit oldugunu ispatladilar. Ummeti, bizleri fena kandirdilar.(Allah affetsin ben kendim  daha once onlara belki  duygusallik gostererek  sempatiyle bakiyordum.)Ama inaniyorum ki isledikler bu ihanetlerin, curumlerin ve zulumlerin hesabini er ya da  gec  vereceklerdir.

Abdullah

Diyecegim o ki bir kes daha karekterlerine iliskin yapilan tesbit ve teshisin ne kadar yerinde ve dogru  bir tesbit oldugunu ispatladilar. Ummeti, bizleri fena kandirdilar.(Allah affetsin ben kendim  daha once onlara belki  duygusallik gostererek  sempatiyle bakiyordum.)Ama inaniyorum ki isledikler bu ihanetlerin, curumlerin ve zulumlerin hesabini er ya da  gec  vereceklerdir.

Haci

İslam ümmeti Hameneyin etrafında toplanırsa ümmet bu izdirap ve cilelerden mustekbirlerin zulüm ve baskılarından kurtulup asıl gücüne kavuşacak bilir.

kadir

Acem oyunu oynuyor.iran in resmi politikası sünni dusmaligi iran da ki sünni bölgelerde yapılan vahşeti arastirirsaniz görürsünüz sünni olana yaşam hakkı vermiyorlar.bu kafirlerin sünni düşmanlıkları okadar buyuk ki amerika yi afganistana çağıran,taliban korkusundan,bunlar.irak in işgaline destek veren daha sonrada amerokayla iş tutan bu kahpe ıslam düşmanı iran dir

TİMURCAN

aslında ŞİA-SÜNNİ birdir. aynı allah, aynı kuran, aynı Peygamber. lakin bizde olduğu gibi iranda da fetö benzeri nifak gruplar , özellikle ingiliz şiası devleti hep sabote ediyor. HAMANEY bilgin ve büyük bir lider. DURUMU NET SÖYLEMİŞ. HELAL OLSUN.

Yunus

Kuranda şiilik ve sünnilik yoktur, mümin ile kafir(münafık, fasık,mücrim,dalalette,zalim) vardır.

Ekoltürk

Arkadaslar hamaneye bu demecinden dolayi inanmak istiyorum,zira iranda bir kanat sürekli ehli sünnetle ola.ihtilaflarin giderilmesini istiyor,ancak alcak bir el sürekli bunu engelliyor,iki defa osmanliya bir defada atatürk e gizli mektup yazilmis,tevhit birligi,islam kardesligi icin üzerimize düsen görevi yapmaya haziriz denmistir,ancak yine sianin öteki kanadi bunu sürekli engellemistir,arti sünni düsmanligini körüklemistir,iyi niyetliler ordada azinlikta kalmistir,ingiliz siasi tesbiti tam tesbittir,asla takiye degil

faruk

yine takiyyenin kralını yapmış hem de Büyük Krallık üzerinen... Halbuki birlikte çalıştıklaını zaten biliyoruz.

Zulfigar Dogdu

esed kafirinin yaninda yer alip. pkk ile mi savasiyorsunuz ? rusyayla isbirligi yapip kimi ölduruyorsunuz. aciklamalara gelince vahdet, filistin, kardeslik, yapilana bakinca muslumana zulum...

Nadir şahdan sonra iranda üç halifeye lanet yasaklandı.üçyüz senedir iranla hiç bir çatışmamız olmadı.İngilizler tarıh boyunca meshep çatışması çikarmak için uğraştıbaşarılı olamadı.Dünyada din ve dindarlık ravaçta eğildır.İslamın beş şartından birini yapan müslümanın sunnisimi olur.şiisimi olur.Buğun silah fabrikalarını yaşatma savaşı vardır.Gerisi yalandır.

yerli ve yerinde bir yaklaşım !...sunni ve diğer grup müslüman devletlere ilham olması temenni si ile!...Bu kronikleşmiş mezhep savaşları tarihin cöplüğüne atılma zamanı geldi , geçiyor bile!...

Abdullah

Bunlar o kadar yalanla amel ediyor ve karekterlerine oylesine derinlemesine islemiski Iran deyince artik zihinlerde hemen guvensizlik beliriyor. Icleri ile dislarinin bir olmadigina dair guclu ve yaygin bir kanaat mevcut.Onlari temsilen ekrana cikmis konusan guya alim kisveli zata bakiyorum adam,'takiyeyi' aciklarken bile takiye yapiyor!(Varsa iclerinde iyilerini tenzih ediyorum) fakat malesef hic mi hic durust bir karekter sergilemiyorlar.

Abdullah

Emin olun 10 yilonce bana Iran, 'Buyuk Seytan' olmakla nitelendirdigi bir yapiyla (yani Amerika ile) gunumuzdeki gibi yakinlik kurup onlarin golgesine siginarak (tabii domuz Rusya ile de) beraber musluman toplum ve cografyalarda buyuk bir ofke ve nefret uyandiran bu denli alcakca ve lanetlice vahsetler ve barbarliklar sergileyecek denseydi asla inanmazdim.Diyecegim o ki bir kes daha karekterlerine iliskin yapilan tesbit ve teshisin ne kadar yerinde ve dogru  bir tesbit oldugunu ispatladilar.

isa

ahmed adın güzel kendin ç.irkinsinerdoğanla esedi nasıl benzetirsin erdoğan serbest seçimlerde tüm dünyaya karşı ezici çoğunlukla seçimleri kazandı her kim diktatörlerle erdoğanı kıyaslıyorsa onlar kesinlikle bu halkın düşmanı vede haindirler.türkiyedeki özgür seçim ve demokrası dünyada hiç birdevlette yok bunu böyle bilin vatan hainleri bile korkusuzca hainliklerini havlayarak anlatıyor hele siz abd de abd ye burda söylenelerin onda birini söyleyin ayağınızdan asarlar sizi,bu ülkenin kıymetini bilin .

Abdullah

Emin olun 10 yilonce bana Iran, 'Buyuk Seytan' olmakla nitelendirdigi bir yapiyla (yani Amerika ile) gunumuzdeki gibi yakinlik kurup onlarin golgesine siginarak (tabii domuz Rusya ile de) beraber musluman toplum ve cografyalarda buyuk bir ofke ve nefret uyandiran bu denli alcakca ve lanetlice vahsetler ve barbarliklar sergileyecek denseydi asla inanmazdim.Diyecegim o ki bir kes daha karekterlerine iliskin yapilan tesbit ve teshisin ne kadar yerinde ve dogru  bir tesbit oldugunu ispatladilar.

Abdullah

Bunlar o kadar yalanla amel ediyor ve karekterlerine oylesine derinlemesine islemiski Iran deyince artik zihinlerde hemen guvensizlik beliriyor. Icleri ile dislarinin bir olmadigina dair guclu ve yaygin bir kanaat mevcut.Onlari temsilen ekrana cikmis konusan guya alim kisveli zata bakiyorum adam,'takiyeyi' aciklarken bile takiye yapiyor!(Varsa iclerinde iyilerini tenzih ediyorum) fakat malesef hic mi hic durust bir karekter sergilemiyorlar.

Abdullah

Zalim azınlık iktidar esedi halk devirmek üzreyken iran devreye girerek yüzbinlerce masumu katletmiştir.Gerisi hikaye...

isa

irana inananlar ahmaklık ederler daha geçenlerde hızbuşşeytanın lider lanetullah hans şia hırıstiyanlarla asla savaşmayacak dedi bizim saf cahiller hemen fasık şianın takiyyelerine inanıyor yazık.asla irana yavuz olacaz alla hın izniyle yakındır

ali keskin

Esad suriyenin baskani değilmi bize ne sen turkiyedeki baskani değistirmekle mukellefsin sizi aktroller ham

alia57

Güzel laf etmişsin de hazır ağzını hayra açmışken şu Esed zalimine de bir çift laf etseydin..Askerleriniz Halep'te Müslüman katlederken İngiliz Şiiliğini DAEŞ'te aramanız eksik olmuş...Yine de iyi çıkşı olmuş bu...Ha gayret, biraz daha tefekkür ederseniz hakikate erişeceksiniz.

cafer sadık

Osman Bayram. AKLINA DİLİNE SÖYLEVİNE hakim ol. efendi ol. biline.

kemal şenel

Hamaney i destekliyoruz ve bütün müslümanların birleşmesini istiyoruz Allah indinde tek din İslam dır

Prova

Geçenki kıble değiştirme iftirası'nın ardından timetürk kendini aklama çabasında.. Bence şiilerden dosdoğru helallik istemedikçe özür dilemedikçe bu yaptığınız fayda etmez

Murat AKIN

Bu saygi ve birlik mesajlari ne zamanki Suriye'de azinlik bir grup olan Esed'i desteklemekten vazgetiginizde inandirici olabilir. Yada Iran'da yasayan sunni muslumanlarin hak ve hukukuna sahip ciktiginiz da inandirici olabilir.

ahmet furkan

Güzel bir öz eleştiri yapmış. DAİŞ gibi sapıkların ortaya çıkma sebebi aşırı söylemlerin zemin bulması. Hem şiilerde hem de sünnilerde bir kısım aşırılık yanlısının eseri bu DAİŞ!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş