Hamaney'den müzakere açıklaması

Hamaney, nükleer müzakereler sonucunda araştırmalarda uzun süreli bir askıya almayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

25.06.2015 10:15:59

Batı ile nükleer pazarlıklarda son tarih olan 30 Haziran öncesinde İran'da konu ile ilgili tartışmalar da büyüyor.

Devlet televizyonuna konuşan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, nükleer araştırmalarda uzun süreli bir askıya almanın kabul edilmeyeceğini söyledi.

Dini lider, uluslararası denetçilerin İran'ın askeri tesislerinde denetim yapmasının yasaklanmasını da desteklediğini ilan etti.

Hamaney, BM ve ABD'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların derhal kaldırılması halinde imzalanan nükleer anlaşmaya onay vereceğini söyledi. İran'ın dini lideri, “Amerikalıların ısrarından farklı olarak 10-12 yıllık uzun vadeli sınırlamaları kabul etmiyoruz. Biz onlara kaç kısıtlama yılını kabul etmeye hazır olduğumuzu söyledik” dedi.

Almanya ve BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ABD, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin'in oluşturduğu P5+1 ülkeleri ile İran'ın 2 Nisan'da vardıkları ön anlaşmaya göre İran'ın uranyum faaliyetlerinin 10 yıl sınırlı kalması ve bu işlemin de sadece Natanz tesisinde yapılması öngörülüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M. Nuri Bingöl

hem ak parti idarecilerinin, hem Muh. erdoğan'ın samimiyet. MİLLET VE HİZMET GRUP LİDERLERİNİN DUALARI BU NETİCEYİ DOĞURDU KANAAT-İ ACİZANEMCE.