Halkın talebi ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesi

Irak Başbakanı Mustafa al Kazemi, Bağdat hükümetinin Washington’la Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesine ve benzeri stratejik konuları tartıştıklarını, görüşmelerin başarılı geçtiğini belirtti.

2020-06-26 09:22:56

Yeni Başbakan Al Kazemi, “Irak yabancı komplolara karşı duracak ve güvenliğine karşı hiçbir tehlikeye geçit vermeyecektir” dedi.

Bağdat ve Washington arasındaki stratejik görüşmeler ise 11 Haziran'da video konferans yoluyla başladı ve her iki taraf ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi dahil birçok konuyu görüştü.

 Mustafa al-Kazemi aynı zamanda yakın gelecekte ülkenin sınır geçişlerinin temizlenmesine yönelik operasyonların yapılacağını da duyurdu.

“Halkın talebi öncelikle ABD askerlerinin çekilmesi”  

Al Kazemi, başta gelen önceliklerden birinin halkın da isteği doğrultusunda ABD askerlerinin çekilmesi olduğunu ifade etti.

Iral milletvekilleri, Korgeneral Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin de ardından 5 Ocak'ta ülkelerinde ABD askerlerinin öncülüğünde yerleşik bütün yabancı askeri unsurların çekilmesine dair bir yasa tasarısını onaylamıştı. ABD tarafından Bağdat Uluslar arası Havaalanı yakınında gerçekleştirilen saldırıda İran İslam Devrimi Muhafızları Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani'nin yanı sıra Irak Haşti Şabi Güçleri Yardımcı Başkanı Abu Mahdi al-Muhandis ve beraberindekiler öldürülmüştü.

YORUMLAR (0)