DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Halkbank yöneticisi Atilla'nın başvurusuna ret

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde 27 Mart'tan bu yana Sarraf davasından tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın kefalet başvurusu, hakim Richard Berman tarafından reddedildi.

6 Yıl Önce
2017-08-16 14:46:31

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, hakim Berman bu sabah yapılan duruşmada Rıza Sarraf davasında yargılanan Atilla'nın savcılığın kefaletle serbest bırakılmasına yaptığı itirazı haklı buldu. Atilla'nın tutuklu olarak yargılanmasına hükmetti.

New York Güney Bölgesi Savcılığı Atilla'nın mahkemeye kefaletle ilgili yaptığı başvuruya karşı çıkmıştı. Atilla'nın iddianamenin düşmesiyle ilgili yaptığı başvuruya da savcılık itiraz etti.

Hakim Berman, 7 Eylül'de yapılacak duruşmada iddianamenin Atilla'nın düşmesi talebini değerlendirip karara bağlayacak.

NE OLMUŞTU?

Savcılık, mahkemeye geçtiğimiz hafta sunduğu 115 sayfalık itiraz dilekçesinde, Atilla'nın çok ciddi kaçma riski taşıdığı için kefaletle serbest kalamayacağını belirterek tutukluluğunun sürmesini istemişti. Atilla'nın aynı davada yargılandığı Zarrab gibi onlarca yıl hapis cezası alabileceği ve hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu belirtilmişti.

Savcılık Atilla'nın, Halkbank'taki pozisyonunu kullanıp ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları deldiğini kaydetmişti. Savcılık, kefalete yaptığı itirazda Atilla'yı, Amerikan ve uluslararası bankacılık sistemini yıllarca aldatıp büyük çaplı dolandırıcılığın içerisinde olan sofistike bir uluslararası bankacı olarak tanımlamıştı.

Atilla'nın mahkemeye sunduğu kefalet başvuru dilekçesinde hakkındaki suçlamaları basitleştirmeye çalıştığı ancak bu suçlamaların Amerikan ulusal güvenliğini ve Amerikan bankacılık sistemini ciddi bir biçimde tehdit eden, onlarca yıl hapis cezasıyla sonuçlanabilecek çok ağır suçlamalar olduğu kaydedilmişti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş