DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Halep'te sağlık açısından da büyük problemler var'

Sağlık Bakanı Akdağ 'Halep'te gerçekten büyük bir trajedi var ve sağlık açısından da çok çok büyük problemler var' dedi.

19.12.2016 13:11:15

Kayseri'deki terör saldırısında şehit olan Piyade Çavuş Arif Tuğ'un cenaze törenine katılmak için geldiği Erzurum'da AA'ya açıklamalarda bulundu.

Halep ile ilgili konuşan Akdağ, yaralıların tedavisinin devam ettiğine işaret eden Akdağ, "Şu an Kayseri'deki hastanelerimizde 40 yaralımız var. Bunların büyük çoğunluğu aslında hastaneden çıkarılabilecek durumda ama biraz da ruhsal durumlarını da dikkate alarak, ciddi bir ruhsal travma geçirmiş olabileceklerini de düşünerek arkadaşlarımız, hastanede daha uzun süre tutmayı uygun buldular. Şu an 5'i ciddi problemleri bulunan kardeşlerimiz" diye konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE HALEP MEKTUBU

Akdağ, Halep'teki sorunlara ilişkin Türkiye'nin diplomatik açıdan gerekli girişimleri yaptığını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da bu konudaki en son girişimleri de çok etkili oldu. Onun dışında da ülkemize giriş yapması muhtemel daha doğrusu bizim alıp getireceğimiz yaralılar için de tertibat almış durumdayız. Ulusal Medical Kurtarma Ekibi ve 112 Acil Servis ekiplerimiz hemen sınırın bu tarafına getirip orada sahra hastanelerimizde gerekli müdahaleleri yapıp daha sonra da içerideki hastanelere taşıyoruz" dedi.

Halep'te yaşanan insanlık dramının sağlık hizmetlerindeki yetersizlikle katlandığına dikkati çeken Akdağ, şunları kaydetti:

"Yaralıların ve hastaların büyük çoğunluğu geçmiş dönem yaralı ve hastaları. Bu da Suriye'de, Halep'te sağlık hizmetlerinin verilmediğinin çok açık göstergesi. Ben Dünya Sağlık Örgütü Başkanına da bir mektup yazdım birkaç gün önce, ulaştırdım. Aslında Dünya Sağlık Örgütü tamamen siyasi kaygılardan uzak bir inisiyatif almalı. Bu hususta Dünya Sağlık Örgütünün inisiyatifini de zayıf bulduğumu itiraf etmek durumundayım. Ben de mektubumda başkana bu inisiyatifi güçlü biçimde alması gerektiğini hatırlatmış oldum. Halep'te gerçekten büyük bir trajedi var ve sağlık açısından da çok çok büyük problemler var."

Bakan Akdağ, daha sonra Erzurum Hava Meydan Komutanlığından bir askeri helikopter ile şehit Tuğ'un cenaze törenine katılmak için Şenkaya ilçesine hareket etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş