DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8769 ₺

EURO

16,8435 ₺

ALTIN

942,56 ₺

BİST

2.372,35 ₺

Halep’te muhalifler birleşti!

Muhalifler, ‘Halep Ordusu’ adı altında birleşti.

6 Yıl Önce
2016-12-01 12:01:02

Al Jazeera'nin aktarıdğı habere göre 48 saatte ellerindeki toprakların yaklaşık yüzde 40'ını rejim ve PKK'nın Suriye kolu YPG'ye kaptıran muhalifler, birleşti.

Tüm gruplar, Halep Ordusu adı altında tek isim ve komuta içinde savaşacaklarını açıkladı.

KOMUTAN KİM?

Yeni kurulan oluşumun genel komutanlığına Ebu Abdurrahman Nur, askeri komutanlığına ise Ebu Beşir Amara seçildi.

AMAÇLAR

Muhalifler, bu adımda iki amaçlarının olduğunu söylüyor. Birincisi, rejimin ve yanında savaşan milislerin ilerleyişine karşı koymak. İkincisi ise rejime destek verirken Rusya'nın kullandığı, "Terör grubu" olarak tanımladığı Şam'ın Fethi Cephesi ile mücadele "gerekçesini" çökertmek.

ŞAM'IN FETHİ

Rusya, El Kaide örgütüyle bağlantısını kopardığını açıklayan ve adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusret Cephesi'ni (El Nusra)terör grubu olarak tanımlamış ve Halep'teki diğer muhalif grupları bu yapıyla ilişkilerini koparmaya çağırmıştı.

HALEP'TEKİ MUHALİFLER

Halep'te halk, uzun süreden beri muhalif gruplara "Birleşin" çağrısını yapıyor ve bu amaçla protesto gösterileri düzenliyordu.

Son günlerde muhalifler ellerindeki en az 10 mahalleyi kaybetti.

 

.

YORUMLAR (6)

kültigin noyan

Geçmiş olsun artık çok geç. Müslüman böyle basiretsiz olmaz daha önce Yüce Allahın bahşettiği o en güzel nimet olan aklınız neredeydi. Şuursuzca bir birinizi tekfir etmekle uğraşırken gerçek kafirler geldi sizi yurtlarınızdan çıkardı. Allah akıl versin, Allah yardımcınız olsun.

onur albayrak

kara'kaş yorumcu ... sünni ve şia islamın 2 değerli mezhebidir. adam ol saygılı ol. yenildin,ezildin, sineye çek ve sus. allah bu yenilgiyi sana verdi. ışid bozuntusu tekfirci.. müslümanlar kardeştir. israil ajanlığı ve bölücülük yapma.

Badıllı(Beydili)

Neyi beklediniz onca canin heba olmasını mı?Bu yola zulme başkaldırı için zalimin saltanatıni sona erdirmek için başvurdunuz ama sanki kendizle cebellesir gibiydiniz.Ummet icin dediniz her biriniz farklı firkalara bolundunuz.Onca evlat siz firkalara dağılın diye gönül bağlamadi sizlere.Ummet zafere ulasşın diye koşup geldi sizlere.Vesselam

mustafa

İslam adına sözde savaşıyorsunuz ama abd ve avrupadan silah,hava dahil her türlü parasal destek alıyorsunuz,türkiyeden lojistik askeri ve sonsuz sınır desteği alıyorsunuz,sonra bu silah ve paralarla birbirinizi öldürüyorsunuz,sivil insanları çoluk çocuk demeden hedef alıyorsunuz,hırsızlık yapıyorsunuz,halkın namusuna göz dikiyorsunuz,liderleriniz beş yıldızlı otellerde gününü gün ediyor ama olan gariban suriye halkına oluyor,sizin ve efendilerinizin keyfi yerinde,sizin ve esed in arasında ki tek fark onun sakalsız olması,hepsi bu.

karakaş

Yorumlarda halep deki muhaliflere hakaret eden şia şakşakçısı alçaklar... müslümanlar zafer kazanınca siz de hizbulşeytanlar ve iran ın zalim ordusunun kefereleri gibi kaçacak yer ararsınız inşallah

hamid

Bu insan azmanı mahluklar birbirlerine güvenecek ve savaşacak,pek inandırıcı değil!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş