DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Halep'in kuzeyinde muhaliflerle DAEŞ arasındaki çatışmalar

Halep'in kuzeyinde muhaliflerle DAEŞ arasındaki çatışmalar

7 Yıl Önce
2015-06-04 00:42:44
Suriye'de Halep kentinin kuzey bölgelerinde muhalif birliklerle terör örgütü DAEŞ arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve bazı köylerin çatışmalar nedeniyle tamamen boşaltıldığı bildirildi.

Halep'in kuzeyinde DAEŞ'e karşı mücadele için kurulan ortak operasyon merkezinin üyesi Mamun Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin kuzeyindeki Soran nahiyesi ile Mari ilçesinin güneyindeki Umm'ul Kura ile Um Hoş köyleri çevresinde muhalif birlikler ile terör örgütü DAEŞ arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

DAEŞ'in Halep'e yardım giden yolları kesmek istediğini ifade eden Hatib, "DAEŞ, Azez'e saldıracağını açıkladı. Bu bir taktik. Muhalifleri Azez'e yönlendirip Mari'ye saldırmak istiyor. Çünkü Mari muhaliflerin insan kaynağı. Bu kaynağı kurutarak Halep'e yönelmek isteyen örgüt, eğer burayı alırsa Azez ve Halep'in denetimini rahatlıkla sağlamış olur" dedi.

-"Rejim, Halep'in kuzeyinde 'düşmanımın düşmanı dostumdur' taktiğini uyguluyor"

Rejimin bölgede muhaliflerin denetimindeki ilçe, belde ve köyleri savaş uçakları ve helikopterlerle bombaladığına işaret eden Hatib, "Rejim Halep'in kuzeyinde 'düşmanımın düşmanı dostumdur' taktiğini uyguluyor. Terör örgütü, tüm birliklerini Rakka kentinde Halep'in kuzeyine kadar rahatlıkla getirirken rejimin ve koalisyon güçlerinin hiçbir saldırısına uğramıyor. Sadece muhalif bölgeler saldırıya uğruyor" ifadelerini kullandı.

Muhaliflerin ortak bir operasyondan yönetilmeleri halinde DAEŞ'in bölgede yeri olmayacağını söyleyen Hatib, "Örgütün Halep'in kuzeyinde ilerlemesi muhalifleri yavaş yavaş bir çatı altında toplamaya zorladı. Bunun önümüzdeki günlerde tıpkı İdlib ve Cisr eş-Şugur'da olduğu gibi olumlu sonuçlarını alacağız. Eğer tek bir çatı altında birleşirsek DAEŞ'i Rakka'ya kadar değil, Musul'a kadar geri püskürtebiliriz" diye konuştu.

-"Halk, DAEŞ saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalıyor"

Bu arada Şam Cephesi'nin (Cephe'tul Şamiyye) basın sorumlularından Ebu Muhammed Nasır da kendilerine bağlı birliklerin Mari ilçesinin güneyinde yer alan Um Hoş köyü çevresindeki DAEŞ mevzilerine tank, doçka ve havan toplarıyla saldırılar düzenlediğini vurguladı.

Muhaliflerin saldırılarında terör örgütü saflarında kayıpların yaşandığını aktaran Nasır, "6 bin nüfuslu Um Hoş köyünde halk DAEŞ saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalıyor. DAEŞ'in saldırısında köyde 3'ü çocuk bir ailenin tüm fertleri öldü" şeklinde konuştu.

Um Hoş köyünde yaşayan halkın Azez ve Halep'in kuzeyindeki güvenli bölgelere gittiğine işaret eden Nasır, köy çevresinde Şam Cephesi'nin Birinci Alay (Fevc'ul Evvel) ve Feylek eş Şam tugaylarını takviye birlik olarak gönderdiğini aktardı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Remzi ZANDO

Ak partinin en büyük sorunu taban teşkilatlarının halktan kopukluğu..Sadece kendi dar çevrelerinde birşeyler paylaşılıyor.Belli kişi ve kuruluşlar aldı başını gidiyor.Bu tutum halkta çok buyuk tepki meydana getiriyor.Ak parti genel merkezine tavsiye şudur il ve ilçe yönetimlerinizin dediklerini bi kenar koyun genel merkezde çay dağıtımı yapan bi görevlinizi özlellikle adapazarına yollayın her ilçede bi gün kalıp misafir gibi halkla sohbet etsin sorsun durum ne tüm gerçek ortaya çıkar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş