DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hakkari'deki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın açılışı

Hakkari'deki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın açılışı

26.05.2015 15:43:06
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Hakkari'deki Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nı "bölgenin hayal projesi" olarak niteleyerek, bölgesel gelişmişlik arkının ortadan kaldırılması açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Bilgin, Yüksekova'da yapımı tamamlanan Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın açılış töreninde, bölgenin gelişmesi ve ilerlemesi açısından büyük önem taşıyan havalimanının, Hakkari'nin komşu ülkelerdeki halklarla ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkileri ileri seviyeye taşıyacağını belirtti.

Türkiye'nin 55. havalimanı olan Selahaddin Eyyubi'yi "bölgenin hayal projesi" olarak tanımlayan Bilgin, "Havalimanı, ülkenin her alanda sağladığı gelişmelerden ve bölgesel gelişmişlik arkının ortadan kaldırılması açısından büyük önem taşıyor" ifadesini kullandı.

Komşu ülkelerde yaşayanlardan uçak bileti talebi gelmeye başladığını belirterek, "Bu havalimanı sayesinde Hakkari dünyaya çok daha yakındır" değerlendirmesinde bulundu.

Bilgin, bölgenin stratejik konumu dikkate alınarak Yüksekova'ya 5, Hakkari'ye 65 kilometre uzaklıkta inşa edilen ve 3 bin 200 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde piste sahip havalimanının temelinin 2010 Nisanı'nda atıldığını anlattı.

Yapımına 102 milyon lira harcanan havalimanının, 23 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu söyleyen Bilgin, "2003 yılından bu yana Hakkari'ye 1 milyar 150 milyon tutarında yatırım yaptık. 203 kilometre uzunluğundaki Van-Hakkari yolunun 110 kilometresi tamamlandı. Güzeldere tünelindeki çalışmalarımız da son hızıyla devam etmektedir. Havalimanımızın Hakkarimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Projede büyük emekleri olan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlarımız Binali Yıldırım ve Lütfi Elvan'a şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

müjdat

Siz kimsınız millete akil veriyorsunuz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş