DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hakkari'de Selahaddin Eyyubi Havalimanı açılışı

Hakkari'de Selahaddin Eyyubi Havalimanı açılışı

26.05.2015 16:36:16
Başbakan Ahmet Davutoğlu, birlik ve kardeşlik mesajını vermek için ve 'Kudüs ebediyyen Kürtlerindir, Türklerindir, Araplarındır, Müslümanlarındır' demek için, Hakkari Yüksekova'daki havalimanına, "Selahaddin Eyyubi" adını verdiklerini söyledi.

Hakkari'de Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nın açılışında konuşan Davutoğlu, Çözüm Süreci bağlamında attıkları adımlarla, Kürtçe üzerindeki, ana diller üzerindeki, siyasi propaganda üzerindeki yasakları kaldırdıklarını, çağdaş bir ülkede ne hak varsa hepsinin verildiğini ifade etti.

Bütün bu hakları herhangi bir tehdit dolayısıyla değil vatandaşa saygı nedeniyle verdiklerini anlatan Davutoğlu, vatandaşın bu hukukunu korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi.

Hakkari'nin de bölgenin de geleceğinde iki yol olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu havalimanı, bu iki alternatifin en güzel örneği. Havalimanımıza inen her uçakla, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli, Hakkari şenlenecek, ticaret artacak, yollar açılacak. Irak'a, İran'a, Esendere'ye buradan gidilecek. Bugün güzel hediye olarak, Derecik-Karaüzüm Kapısı'nın da resmi açılışı için imzayı atıp öyle geldim. Hayırlı olsun.

Bu havalimanı, sadece Hakkari'de yaşayan vatandaşlarımıza değil, Iraklı, İranlı misafirlerimize de mekan olacak, buradan uçacaklar. Bizim vizyonumuz bu. Vizyonumuz, Yüksekova'yı sadece Hakkari'nin değil, bütün çevre ülkelerin de önemli bir ulaşım merkezi kılmak, bütün bu dağları şenlendirmek, hayvancılığa tarımsal desteği her açıdan artırarak yaylalarımızı şenlendirmek. Bu yolla, Hakkari'yi Türkiye'nin yükselen illeri arasına sokmak.

İkinci yol ise bütün bu güzel projenin karşısında şiddeti, terörü, baskıyı, silahı, gencecik çocuklarımızı dağa kaldırmaya dayalı bir fitne stratejisini devreye sokmak. İşte 7 Haziran, bu iki yoldan birini seçme seçimidir."

Davutoğlu, "Bütün Hakkarili vatandaşlarımızın, Kürt, Zaza vatandaşlarımızın, bu bölgede yaşayan bütün kardeşlerimizin, bunu göz önüne alarak adım atması lazım" diye konuştu.

İktidara geldiklerinde Hakkari'de yalnızca bir ambulans bulunduğunu belirten Davutoğlu, şimdi ise biri helikopter, 6'sı kar paletli 42 ambulans olduğunu söyledi. Daha önce bir olan 112 acil istasyonu sayısının 15'e yükseldiğini, bölünmüş yolun da 1 kilometreden 73 kilometreye ulaştığını kaydeden Davutoğlu, "İnşallah Hakkari-Van arasını da en kısa zamanda yapacağız. O '32 viraj' diye andığınız çileli yola son vereceğiz" dedi.

Yüksekova'yı kayak merkezleri, gençlik merkezleri, kütüphanelerle ilim, irfan, spor ve gençlerin kardeşçe omuz omuza yaşayacakları barış diyarı yapacaklarını ifade eden Davutoğlu, "Anaların gözyaşı dinecek. 'Oğlum nerede?' diye sormayacak. Oğlu ya gençlik merkezinde spor yapıyor olacak ya bir kayak tesisinde ya bir kütüphanede olacak" diye konuştu.

- "Türkiye'yi tekrar kaos yıllarına götürme çabaları var"

Türkiye'nin kararlı bir şekilde Çözüm Süreci'nde ilerlerken, birilerinin tuzak kurma yolunda olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Birileri bir araya gelerek, tek başına iktidar olma şansları olmayan, birbirinin düşman kardeşleri gibi görünen partiler bir araya gelerek AK Parti'yi engellemeye çalışıyorlar.

Adana ve Mersin'de HDP binalarına saldırı oldu. Anında şiddetle kınadık ve İçişleri Bakanımıza sorumluları bulma talimatı verdik. Daha olayın üzerinden bir saat geçmeden Selahaddin Demirtaş, Sayın Cumhurbaşkanımıza, bana ve AK Parti'ye dönük olarak, 'Bu saldırıların arkasında sizler varsınız' dedi.

Arkasından çok ilginçtir, HDP ile en zıt kutupta olan MHP, 'HDP haklı, bunun arkasında AK Parti var' dedi. Arkasından Kılıçdaroğlu aynı sözü söyledi. Paralel medya, Doğan medya benzer yaklaşımlar sergiledi. Fail tespit edildi. 2007'de yakalanmış DHKP-C'li bir terörist. Bu tespiti ilan ettik, bu sefer DHKP-C'den açıklama geldi, 'HDP'yi destekliyoruz' diye.

Bir tarafta AK Parti'nin barış, çözüm, kardeşlik; bu dağlara, yaylalara, ovalara bereket getirme vizyonu var, diğer tarafta bu üçlü çete ve arkasındaki bazı unsurların, paralelcilerin Türkiye'yi tekrar 90'lı yıllara, kaos yıllarına götürme çabası var."

- "Selahaddin Eyyubi adını veriyoruz"

Irak'taki Kürt, Türkmen, Arap, Sünni, Şii bütün Iraklıların kardeşleri olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu suni sınırlar, zaman gelecek inşallah öylesine aşılacak ki kardeş kardeşle buluşacak. Herkes, bütün sınırlara saygı gösterecek ama Erbil'den Yüksekova'ya insanlar uçmak için gelecekler. Buradan oraya ticaret yapmak için gidecekler" dedi.

Alandakilere, "Bir refah havzası kurmaya var mısınız? Birlik ve kardeşlik sembolü olmaya var mısınız?" diye seslenen Davutoğlu, "Evet" karşılığının ardından, şöyle devam etti:

"O zaman, biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımızla istişare ettik: Birlik ve kardeşlik deyince akla kim gelir? 'Yüksekova Havalimanı'na öyle bir ad verelim ki Kürtler de Türkler de Araplar da 'işte bizim liderimiz, birlik sembolümüz' desin ve 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyenler de bir kez daha utansın.

Yiğit Kürt kardeşlerim, bu toprakların yiğit bacıları, inşallah havalimanına bu mesajı vermek için, birlik ve kardeşlik mesajını vermek için ve 'Kudüs ebediyyen Kürtlerindir, Türklerindir, Araplarındır, Müslümanlarındır' demek için bu havalimanına Selahaddin Eyyubi adını veriyoruz.

Eminim o büyük komutan o büyük alim, ordusunda bütün Ortadoğu halklarını bir araya getirerek Haçlıları dize getiren o büyük alim, manen şu anda bize şahitlik ediyordur. Ben onun manevi huzurunda, ona hitaben diyorum ki 'Hakkarili, Yüksekovalı, Çukurcalı, Şemdinlili yiğitler, Doğulu, Güneydoğulu yiğitler, Anadolulu yiğitler bütün Türkiye sana söz veriyor ey Selahaddin Eyyubi... Sen nasıl Ortadoğu coğrafyasını kardeş kılmışsan biz de kardeş kılacağız. Sen nasıl 'Kudüs Haçlıların değildir' dediysen biz de sen şahit ol, Allah şahit olsun, 'Kudüs İsrail'in değil, Müslümanlarındır' demeye devam edeceğiz.

Mescid-i Aksa'ya postallarla girenlerle dost olmadık, olmayacağız. 'Kudüs Yahudilerin mekanıdır' diyenlerle dost olmadık, olmayacağız."

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

gercek akp li

sayın yazar sizleri kutluyorum.henuz zaman gec degıl.inşallah bu uyarıları dikkate alınır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş