DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hakan Albayrak 'Altay Tankı' yazdı: En önemli eşiği geçmiş bulunuyoruz

Erbakan Hoca'nın “Kendi silahımızı, tankımızı, savaş uçağımızı yapacağız” ifadelerine gülünüp geçildiğini hatırlatan Hakan Albayrak, şimdi “Yaparız evelallah” anlayışı hakim. Aşağılık kompleksini aşarak en önemli eşiği geçmiş bulunuyoruz' dedi.

5 Yıl Önce
2017-03-30 13:39:22

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Karar Yazarı Albayrak, bugünkü köşesinde Salı günü düşen şu haberi hatırlattı:

“Türkiye'nin milli imkanlarla tasarlayıp ürettiği Altay Ana Muharebe Tankı için aranan destek bulundu. Ukrayna'nın savunma firmalarından sorumlu devlet kurumu UkrOboronProm Genel Müdürü Roman Romanov, C4Defence internet sitesine verdiği beyanatta, Başbakan Binali Yıldırım'ın davetlisi olarak 14 Mart tarihine Ankara'yı ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman'ın temaslarında konunun gündeme geldiğini açıkladı. Romanov, iki başbakanın tank motoru konusunda işbirliği ön anlaşması (Memorandum of Understanding) imzalandığını bildirdi. Ukrayna, bu anlaşma ile 6TD3 motorunu öneriyor. TUMOSAN firmasının bir yıllık çalışmasının ardından sözleşme karşılıklı feshedilmişti. Firma, Avusturya'dan alınacak teknoloji desteğine politik engel geldiğini açıklamıştı. Bu açıklamayla tankın motoru için belirsizlik süreci başlamıştı.”

Albayrak, yazısına şöyle devam etti:

"OLACAK İNŞALLAH"

Milli imkânlarla geliştirilen zırhı, silah sistemi ve manevra kabiliyeti ile Almanların efsanevi Leopard 2'siyle yarışan bir tanktan bahsediyoruz. Seri imalata geçmek için Altay'ın tek eksiği motordu. Tankımıza nihayet bir motor bulduğumuza çocuklar gibi sevindim. Ona sevindim sevinmesine de, kendi tank motorunuzu kendimizin yapamadığına üzülüyorum tabii. Neyse ki bu işlerden anlayan bir arkadaşımın dediğine göre üzüntüm fazla sürmeyecek. Türkiye'nin birikimi tank motoru yapmaya el veriyormuş, süreç de başlamış, bu artık sadece bir zaman meselesiymiş, Ukrayna motoru geçici bir çözümmüş. Olacak inşaallah.

"BU MENTAL BİR MESELE"

Bundan 10 sene evvel rüyasını bile göremediğimiz yerli İHA -hem de silahlı, hem de en kalitelisinden- gerçek olmadı mı? Yakın zamana kadar uzmanlarımızın (!) “Biz yapamayız” dediği binlerce kilometre menzilli füzelerin denemelerine de başlamadık mı? Artık helikopter de imal ediyoruz. Yerli savaş uçakları için de kolları sıvadık. Uçaklarımızın, helikopterlerimizin motorlarını kendimiz yapacak duruma da geleceğiz inşaallah. Bu her şeyden evvel ‘mental' bir mesele; zihnimizin hazır olup olmamasıyla ilgili.

"EN ÖNEMLİ EŞİĞİ AŞTIK"

Necmeddin Erbakan Hocamız 1970'li yıllarda “Kendi silahımızı, tankımızı, savaş uçağımızı yapacağız” derken genellikle gülünüp geçiliyordu, ama şimdi “Yaparız evelallah” anlayışı hakim. Aşağılık kompleksini aşarak en önemli eşiği geçmiş bulunuyoruz. Gerisi teknik detay.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

adalet

Ne kadar tanıdığımız eski siyasal islamcı varsa hepsi RTE dönemiyle birlikte Mason dedikleri S. Demirel'in 'Yeniden Büyük Türkiye' çizgisine yuvarlandılar...Klasik sağ milliyetçi anlayışın devamı oldular...Albayra'ın yazısı bu minvalde...Arkadaşım siz güçlü Türkiye'yi ne için istiyorsunuz...Kuran Tevhid Adalet diyor..Siz önce insan önce hak huku adalet ve hakça paylaşımı öngören bir düzen yerine silahlara yatırım yapan bir Türkiye istiyorsunuz...Tenakuz...

erol

Aradan 60 yıla yakın zaman geçmiş,Avrupanın vermediği MTU motoru yerine ukrayna dan alınan motorla tank yürütecen bi de bununla övünecen.Sn albayrak Hoca 40 yıl önce Gümüşmotoru kurarak zaten bu işe başlamıştı.15 yıldır hamaset edebiyatıyla devlet yönettiklerini zannedenler,Yabancı firmalara köprü ve yol yaptırarak makyajla milleti kandırmakla bu işler olmuyor.Yok o teknoloji varmışta,biraz daha zaman lazım mışta yahu bari sen yapma !

Kulak kuscu

Rahmetli Erbakan hocamıza köstek olmaya çalışanlari cumle alem biliyor. Bunların bir kısmı da böyle makinaları yapması gereken muhendislerdi. Mühendis odaları idi. Onlar kendilerini bilir. Gazetecileri saymiyorum bile. Bütün ömrümüz onlarla mücadele ile geçti. Türkiyede onların yüzünden çok adam harcandı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş