DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5328 ₺

EURO

18,2638 ₺

ALTIN

1.012,25 ₺

BİST

3.392,13 ₺

Hak ihlallerine karşı 'Uluslararası Vicdan Mahkemeleri' kuruldu

Hak ihlallerine karşı 'Uluslararası Vicdan Mahkemeleri' kuruldu

8 Yıl Önce
2015-05-27 16:04:53
Bazı sivil toplum kuruluşları, hak ihlallerini uluslararası düzeyde yargılamak için "Uluslararası Vicdan Mahkemeleri"ni kurdu.

Hukukçular Derneği, Anayasa Hukukçuları Derneği, Uluslararası Hukukçuları Birliği ve Uluslararası Hukuk Merkezi'nce, Milli Türk Talebe Birliği Konferans salonunda düzenlenen basın toplantısında, "Uluslararası Vicdan Mahkemeleri"nin kuruluşu ilan edildi.

Hukukçular Derneği Başkanı Mehmet Sarı, sivil toplum kuruluşları adına yaptığı açıklamada, 2012'de Mısır'da ilk demokratik seçimin gerçekleştiğini belirterek, Muhammed Mursi'nin Mısır halkının yüzde 52'sinin oyunu alarak iktidara geldiğini ve Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

Mursi'nin, henüz iktidarının birinci yılını doldurmuşken, 3 Temmuz 2013'te askeri darbe neticesinde hakkı gasbedilerek tutuklandığını anımsatan Sarı, şöyle konuştu:

"Sokaklarda yargısız bir şekilde infaz edilen yüzlerce kişi darbenin acımasız ve kanlı yüzünü ortaya koyarken, kana doymayan darbeciler şimdi de düzmece mahkemelerde Mısır halkının gerçek temsilcilerini birer birer idama mahkum etmektedir. Mahkemeler sırasında Muhammed Mursi'nin ve diğer yargılananların aylarca hakim önüne çıkarılmadan, bir müdafi tarafından savunulmalarına izin verilmeden alınan kararlar, hukuktan zerre nasibini almamış olmalarının yanı sıra, bu kararlar Mısır'ın taraf olduğu uluslararası hukuk sözleşmelerine ve Afrika İnsan Hakları Şartı'na da aykırıdır."

Sarı, darbenin insanlık onuruna aykırı bir olgu olduğunu söylemeye gerek olmadığını vurgulayarak, bu durum karşısında "demokrasi havarileri"nin suskunluğunun, bu güruhun gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getirdi.

- "Sessizlik suçu" işleniyor

Sarı, başta demokrasi destekçisi olduğunu iddia eden ülkeler olmak üzere bütün dünyada adeta "sessizlik suçu" işlendiğini, bugün İslam dünyasının topyekun bir saldırı altında olduğunu ifade etti.

Önceleri terörle mücadele olarak başlatılan saldırıların, sonraları sözde "İslami terörle mücadele"ye döndüğünü belirten Sarı, şunları anlattı:

"Ancak artık dolaylı değil, direkt olan bu saldırılar İslam'a ve Müslümanlara yönelmiş durumdadır. Bu da saldırıların gerçek amacının direkt olarak Müslümanlar olduğunu ayan beyan ortaya koymaktadır. İnsanlık tarihine geçecek kara lekelerden biri olan başta Mısır darbesi ve idam kararları olmak üzere Müslümanlara karşı başlatılmış olan bu örtülü savaşın karşısında biz hukukçular, her türlü platformda mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz. Sözüm ona medeni olduğunu iddia eden kesimlerin ve güçlerin işlediği sessizlik suçuna ortak olmayacağız. Bu mücadelemizin ilk kurumsal adımı olarak Uluslararası Vicdan Mahkemelerini kuruyoruz. Bu mahkeme insanlık onurunun sesidir. Bu mahkeme insanın dehlizlere atılmış vicdanının iniltisidir. Bu mahkeme tüm dünyada inim inim inleyen mazlumların 'ah' nidasıdır. Bu mahkeme, Mahkeme-i Kübra'da, 'Ya Rab biz zalimlerden olmadık, bilakis zalimlere karşı olduk' savunmasına hazırlıktır. Bu, büyük mahkemede zalimlerin zulmüne şahitliktir."

- Mahkemenin faaliyetleri 4 dilde yayınlanacak

Sarı, Vicdan Mahkemeleri olarak başta Müslümanlara karşı olmak üzere dünyada gerçekleştirilen saldırılar ve ağır hak ihlallerini takip edeceklerini, bu ihlalleri, raporlayacak ve gerektiğinde yargılama faaliyetlerini yürüteceklerini söyledi.

Dünyanın pek çok ülkesinde oluşturacakları temsilciliklerin ve destekçi kurumlarla tüm yargılama ve diğer faaliyetleri dünyanın her yerinde eş zamanlı ve eş güdümlü olarak gerçekleştirecekleri kurumsal bir yapıya sahip olacaklarını bildiren Sarı, şunları anlattı:

"Türkçe, İngilizce, Arapça ve Fransızca olmak üzere dört dilde yayın yapacak olan 'www.vicdanmahkemeleri.com' internet adresinden faaliyetlerimize, yayınlayacağımız raporlara, güncel gelişmelere ve yapacağımız yargılamalara yer vereceğiz. Dünya var oldukça zalimlerin hukuksuzluklarının karşısında olacağımızı kamuoyunun takdirlerine saygı ile arz ederiz."

Oluşuma destek veren Uluslararası Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak da "Uluslararası Vicdan Mahkemeleri"nin kuruluşunun anlamlı bir günde ilan edildiğini belirterek, bunun kendilerinden sonrakiler için yeni bir başlangıç olacağını söyledi.

Dilipak, bu mahkemelerin sadece Müslümanlara yapılan haksızlıklarda kullanılmayacağını dile getirerek, bunun örnek alınarak dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleşen haksızlıklarda da kullanılabileceğini kaydetti.

Adaleti yüce bir değer olarak gördüklerini ifade eden Dilipak, "Adaletin gerçekleşmesi için mücadelede bir yola çıkıyoruz. Bunun danışmanı olarak kalacağım. Bize insan hakları fırçası atanlar vardı, şimdi biz de başkalarına 'İnsan hakları standartlarınızı yükseltin' diyebiliyoruz. Diğer İslam ülkelerine de söylüyoruz yeri geldiğinde" ifadelerini kullandı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş