SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Hafter güçleri, haydutluğa soyundu!

Hafter güçleri, haydutluğa soyundu!

Hafter güçleri, Libya’da haydutluk ve korsanlığa soyundu. 6 Türk vatandaşını kaçıran Hafter güçleri, dün de Bingazi kenti milletvekili Siham Serkyave’nin evine baskın düzenleyerek kaçırdığı bildirildi. Serkyave, Hafter’in Trablus saldırısını desteklemediği gerekçesiyle tehdit edilmişti.

Hafter güçleri, haydutluğa soyundu!
18.7.2019 15:46:03

buyuk_124

Hafter güçleri, Libya'da haydutluk ve korsanlığa soyundu. 6 Türk vatandaşını kaçıran Hafter güçleri, dün de Bingazi kenti milletvekili Siham Serkyave'nin evine baskın düzenleyerek kaçırdığı bildirildi. Serkyave, Hafter'in Trablus saldırısını desteklemediği gerekçesiyle tehdit edilmişti.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Fransa ve ABD destekli Libya'daki Hafter güçleri, haydutluğa ve korsanlığa soyundu.

Libya'da başkent Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlatan Hafter milislerinin kontrolünde olan Bingazi kenti milletvekili Siham Serkyave, kimliği belirsiz kişilerce evinden alınarak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Libyalı kaynaklar, Serkyave'nin evinin dün sabah Hafter'e bağlı silahlı milisler tarafından basıldığını aktardı.

Kahire'de toplanan ve 180 üyenin bulunduğu Temsilciler Meclisi'nden yalnızca 37 üyenin katıldığı toplantı sonrası Serkyave, Hafter'in Trablus saldırısını desteklemediği gerekçesiyle tehdit edilmişti.

Libya'da Temsilciler Meclisi üyelerinin çoğunluğu Uluslararası Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) kontrolü altındaki başkent Trablus'ta yaşıyor. Hafter'in baskılarıyla ülkenin doğusundan kaçmak zorunda kalan milletvekilleri, tehditlerin devam etmesi nedeniyle Tobruk'a dönemiyor.

HAFTER, TRABLUS'A SALDIRIYOR

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da sal dırı emri vermiş, bunun üzerine başkentteki uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler de karşı operasyona geçmişti.

Aradan geçen üç ayı aşkın sürede taraflar arasında üstünlük sağlanamamış ancak 26 Haziran'da UMH'ye bağlı birlikler, Hafter güçlerinin Trablus saldırısında ikmal noktası olarak kullandığı kritik öneme sahip Giryan kentini ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Bir süredir meşruiyet krizinin sürdüğü Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter'e bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR