SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Hafter’den, 'Libya’da Türk İHA’ları kullanılıyor' iddiası

Hafter’den, 'Libya’da Türk İHA’ları kullanılıyor' iddiası

Halife Hafter'in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu (LUO), Türkiye menşeli insansız hava araçlarının (İHA), başkent Trablus’ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı silahlı güçler yanında çatışmalarda kullanıldığını iddia etti.

Hafter’den, 'Libya’da Türk İHA’ları kullanılıyor' iddiası
15.5.2019 02:18:04

buyuk_33

Halife Hafter'in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusundan (LUO), Türkiye menşeli insansız hava araçlarının (İHA), başkent Trablus'ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı silahlı güçler yanında çatışmalarda kullanıldığını da iddia etti.

Şarkul Avsat'ın haberine göre; LUO sözcüsü Ahmed el-Mismari, ülkenin doğusundaki Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın LUO ve liderleri aleyhinde açıklamalar yaptığını söyleyerek, Libya'da etkisinin olduğunu ifade etti.

UMH'ye bağlı güçleri ‘Serrac'ın milisleri' diye nitelendiren el-Mismari, “Serrac'ın milisleri, LUO'yu bombalamak için şimdi Türk İHA'larını kullanmaya başladı” dedi.

Başkentin doğusundaki Misrata ile Türkiye arasında hava ve denizden açık hat olduğunu iddia eden el-Mismari, Libya Havayolları'nın Türkiye'den Misrata'ya silah taşıdığını öne sürerek, “Yaklaşık 300 yolcu taşıyan uçak, Trablus'taki Mitiga Havaalanı'ndan havalandı. Ancak kayıtlara bakıldığında, uçağın sadece mürettebatıyla Türkiye'ye gittiği ve daha sonra başka bir havaalanına yönlendirildiği ortaya çıktı” iddiasında bulundu.

Sahadaki duruma da değinen el-Mismari, LUO'nun Trablus sınırlarına yaklaştığını dile getirerek, terörist milislerin Trablus'taki liderlerinin hedef alınmasının ardından ortadan kaybolmaya başladığını da kaydetti.

Güneybatıdaki DEAŞ örgütünün, Trablus'taki operasyonlarında LUO'yu meşgul etmek amacıyla hareket ettiğini öne süren el-Mismari, “Bu hamle, Trablus operasyonlarında saldırıların artmasıyla geldi, ikinci aşamada başladı ve terörist grupların savunma hattı çöktü ve bitti” ifadelerini kullandı.

El-Karama Operasyon Odası'ndan açıklama

LUO'ya bağlı el-Karama Operasyon Odası ise, “Günlük askeri harekatlar, terörist çetelerin ortadan kaldırılması amacını taşıyan plana göre hareket ediyor. Bu terörist çetelerin aldığı kayıpların ardından her an çökmesi bekleniyor” açıklamasında bulundu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre; açıklamada ayrıca, el-Karbuli şehrinde bulunan toplu mezarın, milisler tarafından kurulan çok sayıda toplu mezar olduğuna ilişkin bilgileri doğruladığına dikkat çekildi.

Milislerin, toplu mezardaki ölülerin LUO tarafından yakalanan kişiler olduğunu iddia ettiğine vurgu yapılan açıklamada, söz konusu milislerin bu toplu mezarları, uğradıkları kayıpları gizleme, ölenlerin ailelerinden gelecek tepkilerden çekinme ve suçu LUO'nun üzerine atmak amacıyla yaptığına dikkat çekildi.

Bu ay başından itibaren 500 yasadışı göçmen kurtarıldı

Libya Sahil Güvenliği, ülke kıyılarında 147 yasadışı göçmeni kurtardı. Bu ayın başından itibaren Libya sularında kurtarılan yasadışı göçmen sayısı ise 500 oldu.

Donanma Sözcüsü General Eyüp Kasım, Libya Sahil Güvenliği'nin, 4'ü hamile 16 kadının da aralarında olduğu 96 Afrikalı yasadışı göçmeni kurtarmayı başardığını açıkladı.

Libya Sahil Güvenliği ikinci bir operasyon ile de, çoğunluğu Sudan'dan gelen 51 yasadışı göçmeni kurtardı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

yılmaz / 15.5.2019 19:33:19
Sevindirdin bizi. Demek ki doğru adamla iş yapıyoz.
/ 15.5.2019 03:10:20
Öyleyse ne mutlu bize.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR