DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı açılış töreni

Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı açılış töreni

26.05.2015 20:21:06
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkede, millete "göbeğini kaşıyan adamlar, bidon kafalılar, baldırı çıplak" diyenlerin, kılığına kıyafetine bakarak insanları Sıhhiye'nin ötesine almayanların, insanların gönül dünyasında ciddi kırılmalara yol açtığını söyledi.

Erdoğan, Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'ya ve Ankaralılara gönülden bağlı olduğunu, Ankaralı kardeşleriyle sevgi diliyle, aşkla konuştuğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003'te, önce milletvekili sonra da Başbakan olunca Keçiören'e yerleştiğini hatırlatarak, böylece "gerçek manada Ankaralı" olduğunu ifade etti.

- "Çok üzülüyordum, içim içimi yiyordu"

Ankara'ya yerleşmeden önce de sık sık Hacı Bayram'a geldiğini anlatan Erdoğan, "Bu mübarek mekanın çevresinin o virane olmuş, mezbelelik halini gördükçe inanın çok üzülüyordum. Akşemsettin'in de hocası olan Hacı Bayram Veli'nin makamının çevresi nasıl böyle bakımsız, nasıl böyle mezbelelik olabilir, diye içim içimi yiyordu. Tarihe, medeniyete, kültüre, milletin değerlerine karşı kayıtsızlığı, en iyi bu mübarek cami ve çevresi bilir" diye konuştu.

Ankara'nın manevi mimarına böyle bir saygısızlığın reva görüldüğünü söyleyen Erdoğan, "Bunların kimler olduğunu sizler gayet iyi biliyorsunuz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgeyle ilgili çalışma yapmaya daha o günden karar vererek, Hacı Bayram'a yaraşır düzenlemeler için ilk adımları attıklarını kaydetti.

Erdoğan, "Bölge koruma alanında olduğu için geç de olsa nihayet burası Ankaralıların nefes alabilecekleri, maneviyatlarını yaşayabilecekleri bir yer haline geldi" şeklinde konuştu.

Hacı Bayram'ı, İstanbul'daki Eyüp Sultan'a benzettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan düzenlemelerin ardından Ankaralıların artık gönül rahatlığıyla burada namazını kıldığını, kitabını alıp, alışverişini yapabildiğini anlattı.

Erdoğan, Hacı Bayram Camisi çevre düzenlemesinin yanı sıra eski kitapçılar çarşısındaki 74 dükkanın yenilendiğini de bildirdi. Proje kapsamında bölgenin 35 yıllık çınarlarla donatıldığını söyleyen Erdoğan, yapılan yenilikleri anlattı.

Erdoğan, Hacı Bayram Veli Camisi çevre düzenlemesiyle 36 ayrı eseri hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i tebrik ederek, başarılarının artarak devamını diledi.

-"Ankara aslında bir Ahi, İslam şehridir"

Şehirlerin, taştan, betondan ibaret olmadığını, bir şehrin inşaatçılardan çok manevi mimarlarca inşa edileceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ankara aslında bir Ahi, İslam şehridir. Ankara, Selçuklunun, Osmanlının şehridir. Ankara İstiklal Harbi'nin şehridir. Çanakkale'den sonra o kutlu savaş, İstiklal Harbi buradan idare edildi. Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen temsilcileri ağırlayan bu Meclis, bu camide, Hacı Bayram'da kılınan cuma namazının ardından dualarla, tekbirlerle açıldı. Siz bilir misiniz, ilk Meclis'in açılışında Salat-ı Tefriciyelerin getirilmesi, Hatmi Şeriflerin indirilmesi, ama bütün bunlarda Buhar-i Şerif'İn hatmedilmesi, kurbanların kesilmesi ve Meclis'in açılması, nereden nereye... Düşman Polatlı'ya dayandığında, top sesleri Meclis duvarlarında yankılanırken dahi Ankara sabırla ve kararlılıkla mücadeleye devam etti."

Külliyeler, medreseler, camilerin Ankara'nın tapu senedi olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Fakat bir dönem geldi ki, bu şehri adeta ikiye böldüler. Yeni inşa edilen Ankara ile şehrin güneyi ile eski Ankara'yı, bu bölgeyi karşı karşıya getirdiler. Bu ülkede, millete 'göbeğini kaşıyan adamlar, bidon kafalılar' diyenler, 'baldırı çıplak' diyenler, kılığına kıyafetine bakarak insanımızı Sıhhiye ötesine almayanlar, insanlarımızın gönül dünyasında ciddi kırılmalara yol açtı. Hatta öyle ileri gittiler ki, 'Kabe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' diyenler, Hacı Bayram Veli'yi, yani gerçek Ankara'yı hafızamızdan silmek istediler, kazımak istediler. Başaramadılar. Çünkü bu millet hiç bir zaman aslını inkar etmedi. Tam tersine köklerine sıkı sıkıya bağlı kaldı."

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Diriliş Ertuğrul

Seçimden sonra sayın Gül neden bu kadar ön plana çıkartılıyor ? Bunun arkasında hangi kirli oyunlar var anlam veremiyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş