DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gürcü lider Ukrayna'da vali oldu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, tutuklama kararı nedeniyle ülkesine dönemeyen Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi stratejik liman kenti Odesa'ya vali olarak atadı.

30.05.2015 17:28:46

Poroşenko, cumhurbaşkanlığına seçildikten sonra danışmanı yaptığı eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi önemli bir makama atadı. Ukrayna lideri Rusya karşıtı Saakaşvili'yi "Ukrayna'nın büyük dostu" olarak nitelendiren Poroşenko, Saakaşvili'yi stratejik öneme sahip Odesa kentine vali yaptı. Poroşenko, Saakaşvili'den beklentilerini de "Odesa'da bir çok problem var: Toprak bütünlüğü, egemenlik, bağımsızlık ve barış" olarak sıraladı. 

Saakaşvili hakkında ülkesi Gürcistan'da görevini kötüye kullanma suçlamasıyla davası açılmış durumda. 47 yaşındaki lider, 2003'te geldiği Cumhurbaşkanlığı'ndan 2013'te ayrıldı. Ayrılır ayrılmaz ABD'nin  New York kentine gitti. Gürcü lider en çok da 2008'de ayrılıkçı Güney Osetya'ya açtığı savaş sonrası Rusya'yla 5 günlük savaşa sebep olmakla hatırlanıyor. 

Eski Cumhurbaşkanı şimdi Rusça konuşan ve batı yanlısı Kiev hükümetine protestoların sürdüğü Odesa'yı yönetecek. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

eski akp li kürt

Akp roboskide kurtleri katleden generallere tesekkur etti. Kobaninin dusmesi icin herseyi yapti, isidi sona kadar destekledi, rojavada bir kürt devleti kurulursa buna izin vermeyecegini soyledi. Okullarda kurtceye izin vermedi. Halk olarak degerlendirmeyi yapti ve Akp nin 13 yildir Kürtleri kandirdigi sonucuna vardim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş