DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gürcistan: Rusya ile diplomatik ilişkimiz olmayacak!

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze 'Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerimiz yok ve topraklarımızı işgal etmeye devam ettiği sürece de olamayacak. Bu bizim temel prensibimizdir' dedi.

3 Yıl Önce
2019-02-26 13:52:50

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, başkent Tiflis'teki Hükümet Binası'nda bakanlar kurulu öncesi düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bakhtadze, Rusya ile ilişkilere yönelik bir soru üzerine, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin mevcut olmadığını hatırlattı. Başbakan Bakhtadze, Moskova ve Tiflis arasında sadece Cenevre Uluslararası Müzakereleri ve İnsani İhtilaf Önleme ve Müdahale Mekanizmaları kapsamında diyalog yürütüldüğünü, söz konusu görüşmelerin de sadece ekonomik ve insani boyuta sahip olduğunu belirtti.

Rusya'nın Gürcistan'a yönelik işgal politikasını sürdürdüğünü ve bu yüzden bu ülkeyle diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesinin mümkün olmadığını dile getiren Bakhtadze, "Bizim Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerimiz yok ve topraklarımızı işgal etmeye devam ettiği sürece de olamayacak. Bu bizim temel prensibimizdir" dedi.

RUSYA'NIN 2008 GÜRCİSTAN İŞGALİ

Rusya Federasyonu, Rusya ve Gürcistan arasında 2008 yılında Güney Osetya Savaşı olarak bilinen çatışmaların ardından, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinin bağımsızlığını tanımıştı.

Gürcistan hükümeti ise Rusya'nın tanıma kararının ardından Moskova ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmişti.

YEDİ YIL SONRA DA KIRIM'I İŞGAL ve İLHAK ETTİ

Rusya 2008'deki Gürcistan müdahalesinin dünyada düşük bir tepkiyle karşılanmasının ardından 2014'te de Ukrayna'daki ayrılıkçılara para ve silah yardımında bulunmuş, 20 Şubat 2014 tarihinde bölgeye askerleriyle resmen girmişti. BM, AB ve ABD Kırım'da yapılanlara karşı Rusya'ya yaptırımlar başlattı ve o yaptırımlar halen sürerken, Moskova cephesinden "Kırım Rus toprağıdır" açıklamaları yapıldı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş