DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Ukrayna'da vali oldu

Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Ukrayna'da vali oldu

7 Yıl Önce
2015-05-30 14:41:51
Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Ukrayna'nın güneyindeki Odessa iline vali atandı.

Şubat ayında Poroşenko tarafından imzalanan kararname ile Ukrayna'nın Reformlar Uluslararası Danışma Kurulu Başkanlığına getirilen Saakaşvili'nin bu kez yine Poroşenko'nun kararıyla Rusça konuşanların yoğun olarak yaşadığı Odessa'da vali olarak görevlendirildiği bildirildi.

Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Valeriy Çalıy, yaptığı açıklamada, Poroşenko'nun bugün Odessa'ya yapacağı ziyarette Saakaşvili'yi resmen vali olarak tanıtacağını belirtti.

Odesa Valiliği de Mihail Saakaşvili'nin atandığını doğruladı. Valilik Basın Sözcüsü Sekreteri Nikolay Pokrovskiy, sosyal medyada yaptığı açıklamada, bugün yeni Odessa Valisinin resmen takdim edileceğini ifade etti ve "Evet bu Saakaşvili" mesajını yazdı.

- Vatandaşlık verildi -

Ukrayna milletvekili Sergey Leşçenko ise Twitter'da yazdığı mesajda, Saakaşvili'ye Ukrayna vatandaşlığı verildiğini kaydetti.

Leşçenko, "Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili Ukrayna vatandaşlığı aldı. Miho (Mihail Saakaşvili), orada yeni bir Batum istiyoruz" ifadesini kullandı.

Saakaşvili, geçen yıl önceki yönetimin devrilmesi ve Viktor Yanukoviç'in ülkeden ayrılmasıyla sonuçlanan gösteriler sırasında eylemcilere verdiği destekle gündeme gelmişti.

Kiev Ulusal Üniversitesi'nde eğitim alan Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Saakaşvili, iyi derecede Ukraynaca biliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami Çiğdem

MHP zaten bir kaç seçime genel olarak bakarsak pek oyu artmış değil. CHP de öyle.. Bence esas olarak milletin ihtiyacı olan akp ve hdp koalisyonu veya tek Akp'dir..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş