Günlük ne kadar su içmeliyiz?

Sağlıklı bir erkek vücudunda yüzde 60 oranında, kadın da ise yüzde 50 oranında su bulunmaktadır. Peki bu kadar büyük bir orana sahip olan suyu günlük hayatımızda ne kadar tüketmeliyiz?

2020-07-01 06:20:06

Sağlıklı bir insan vücudunda ki suyun yaklaşık 1,5 litresini idrar yoluyla, 1 litresini terleme vb yollar ile toplamda 2,5 litre kaybeder. Tabi bu kaybedilen su miktarı kişinin fiziksel aktivitesine göre değişkenlik gösterebilir. Uzmanlarca hesap edilen ortalam değer vücuttan kabedilen su miktarı 2,5 litredir. 

Sağlıklı yaşamı devam ettirebilmek için kişi kaybettiği su miktarını tekrar yerine koyması gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimali kaçınılmaz olur. 

Ne kadar su tüketmeliyiz?

Kaybedilen sıvının yüzde 20'ye yakın kısmı gün boyunca yediklerimizden karşılanır. Kalan 2 litreyi de su içtiğimizde yerine koymuş oluruz. Kişilerin günlük tüketmesi gereken su miktarı yaptığı aktiviteye ve ne kadar terlediğine göre değişir. Her gün tüketilmesi gereken, evrensel olarak kabul edilmiş bir su miktarı yoktur, ancak sağlıklı miktarın ne olduğu konusunda genel bir fikir birliği vardır. Buna göre erkekler için yeterli miktar günde yaklaşık 3 litre, kadınlar için ise yaklaşık 2 litredir.

Dikkat çay ve kahve suyun yerini tutmaz!

Çay, kahve, kola, meyve suyu gibi içecekler suyun yerini tutmayacaktır. Daha kötüsü bu içecekler su içme isteğimizi azaltacağı için vücudun istediği miktarda su girişini engelleyeceklerdir. Susama hissinin olmaması vücudun suya ihiyacı olmadığı anlamına gelmez.

 

YORUMLAR (0)