DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

7 Yıl Önce
2015-06-03 15:42:07
Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde geçen ay onlarca kişinin cesetlerinin sahillere vurduğu bildirildi.

Arakan Project isimli sivil toplum kuruluşunun yetkilisi Chris Lewa, ülkede 12-24 mayıs tarihleri arasında sahillere ve ırmak ağızlarına 47 kişinin cesetlerinin vurduğunu, cesetlerin tanınmaz halde olduğunu söyledi.

Lewa, cesetleri bulunan kişilerin, kıyıya yüzmeye çalışırken boğulduklarının sanıldığını belirtirken, 47 cesetten 15'inin Alei Than Kyaw'da, 14'ünün Oo Daung Nehri'nde, 11'inin Tha Pyay Taw'da, 6'sının Tha Ya Kone'de, birinin de Myinn Hlut'ta bulunduğunu açıkladı.

- Myanmar karasularında bulunan tekne

Bu arada geçen hafta Myanmar karasularında bulunduğu açıklanan teknedeki 727 göçmenin akıbeti ise hala belirsizliğini koruyor.

Chris Lewa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çoğu Arakanlı Müslüman olduğu düşünülen 727 göçmenin akıbetiyle ilgili olarak "çelişkili haberler" aldıklarını ifade etti.

Lewa, Myanmarlı kaynakların, Myanmar hükümetinin "Bengali" olarak tanımladığı göçmenlerin Sittwe'ye yeniden yerleştirilmiş olabileceğini söylediğini, öte yandan hükümetin bu kişilerin Bangladeş'e geri gönderileceğini açıkladığını belirtti.

Myanmar Enformasyon Bakanlığı geçen hafta Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Myanmar karasularında 727 göçmeni taşıyan bir balıkçı teknesi bulunduğunu, teknenin ülkeye ait bir adaya çekildiğini duyurmuştu. Açıklamada, teknedeki 727 kişinin 74'ünün kadın, 45'inin çocuk olduğu belirtilmişti.

Teknedekilerin "Bengali" olarak adlandırıldığı açıklamada, göçmenlerin nereden geldiği ya da nereye gittiğine dair bilgi verilmemişti.

Yardım kuruluşlarının, Myanmar donanmasının bulduğu göçmenleri görmek istemesi yetkililerce engellenmiş, donanma, hafta başında tekneye ulaşmaya çalışan gazeteci ekibini kısa bir süre göz altına almıştı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden ve "devletsiz" sayılan Arakanlı Müslümanlar, geçen ay Güneydoğu Asya'daki yaşanan göçmen trajedisiyle dünyanın gündemine oturmuştu. Her yıl binlerce Arakanlı Müslüman, kısıtlamalardan ve ayrımcılıktan kaçmak için ülkeyi terk ediyor. Bölge ülkelerinde iş bulabilmek için insan kaçakçılarından medet uman Arakanlı Müslümanlar, aç, susuz, sonu belirsiz yolculuklara çıkıyor.

Tayland hükümetinin Mayıs başında ülkenin güneyindeki ormanlık alanda kamp kuran insan kaçakçılarına karşı operasyon başlatmasının ardından, çoğunluğunu Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanların oluşturduğu göçmenler, teknelere bindirilmiş ve denizin ortasında kaderlerine terk edilmişti. Uluslararası toplumun çağrıları sonucu Endonezya ve Malezya, Arakanlı Müslümanları geçici kabul etme kararı almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

saga

DEAŞ şirketi basın özürlüğü tanıyormu ki Türkiye'den kendine basın özgürlüğü istiyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş