DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

7 Yıl Önce
2015-05-28 15:49:24
Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, Güneydoğu Asya'daki göçmen krizi konusunda sessiz kalan Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii'ye, zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) destek olması çağrısında bulundu.

Dalay Lama, The Australian gazetesinde yayımlanan açıklamasında, dünyanın, bölgedeki göçmen krizini görmezden gelemeyeceğini belirterek "Bu insanlara nasıl yardım edebiliriz diye sormak yetmez. Bu yeterli değil. İnsanlığın düşünce biçimde yanlış olan bir şey var. En nihayetinde, diğerlerinin esenliği için gereken kaygıdan yoksunuz" ifadesini kullandı.

Suu Çii ile daha önce yaptığı görüşmede, Arakanlı Müslümanlarla ilgili meseleyi ele aldıklarını ifade eden Dalay Lama, Myanmarlı muhalif liderin, meselenin çok karmaşık olduğunu dile getirdiğini artardı. Dalay Lama, buna rağmen Nobel Barış Ödülü sahibinin, bu konuda bir şeyler yapabileceğini düşündüğünü belirtti.

Myanmar'da cunta yönetimi sırasında yıllarca ev hapsinde tutulan, muhalefetteki Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) partisinin lideri Aung San Suu Çii'nin Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi ve Arakanlı Müslümanların uğradığı zulüm karşısında sessiz kalması tepkiyle karşılanıyor. Suu Çii, ülkede 2012 yılında Arakanlı Müslümanları hedef alan şiddet olayları sırasında da sessiz kalarak demokrasi yanlısı çevrelerde hayal kırıklığına neden olmuştu.

Göçmen kriziyle ilgili olarak Endonezya Budistler Meclisi Koordinatörü Rusli Tan, Myanmar'daki Budistlerin Müslümanlara şiddet uygulamasını eleştirmiş ve "Arakanlı Müslümanlara yapılan tamamen kötülüktür. Bu asla kabul edilemez. Budizm'de yasaktır. Budizm'de öldürmek yoktur" ifadesini kullanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

bu yorumun her satırına katılıyorum hele sondan ikinci makalede siyasi liderlerin dış mihrakların kontrolunde olduğu cümlesi çok önemli ve tamamen doğru,sayın yazar elinize ve beyninize sağlık,Allah size uzun ömürler versin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş