DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

7 Yıl Önce
2015-05-27 15:13:53
Endonezya'nın başkenti Cakarta'da toplanan yüzlerce kişi, Myanmar'ın Cakarta Büyükelçiliği önünde Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) Myanmar'da yapılan zulmü protesto etti.

Protestoya katılanlar Endonezyalılar, "Burma'da Müslümanları öldürmeye son verin", "Burma'daki soykırımı durdurun", "Arakanlı Müslümanları koruyun", "Rohingyalara saygılı ve onurluca davranın" yazılı pankartlar taşıdı.

AA muhabirine konuşan Endonezya İslam Topluluğu Forumu üyesi Abdul Zebar, Myanmar'da yaşayan Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmün sona ermesi gerektiğini belirtti. Zebar, "Myanmar'daki zulüm nedeniyle Müslüman kardeşlerimiz ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Biz Müslümanlar olarak kardeşlerimize her zaman sahip çıkmaya hazırız. Onlar için dua ediyoruz. Tepkimizi göstermek için burada toplandık ve Myanmar hükümetini protesto ediyoruz" dedi.

Büyükelçilik önünde toplanan kalabalık grup salavat getirip Myanmar hükümeti aleyhine sloganlar attı.

Tayland'ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs'ta insan tacirlerine ait gizli bir kamp tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Arakanlı Müslümana ait cesetler bulunmuştu. Tayland yönetiminin kamplarla ilgili sert tepki vermesi üzerine, Arakanlı ve Bangladeşli binlerce göçmeni taşıyan teknelerdeki insan tacirleri göçmenleri açık denizde terk edip aç ve susuz bırakmıştı.

Bengal Körfezi ve Andaman Denizi civarında terk edilen teknelerdeki göçmenlerin çoğunluğunu Myanmar'da gördükleri zulüm ve ayrımcılıktan kaçan Arakanlı Müslümanlar oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Güneydoğu Asya'da açık denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğunu bildirirken, bölge ülkelerinin yaklaşık 4 bin göçmeni kurtardığı belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa

Gayet güzel bir açıklama.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş