DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi

26.05.2015 18:23:14
Myanmar, Güneydoğu Asya'da bir tekneden kurtardığı 200 kadar Bangladeşli göçmenin ülkelerine iade edilmesi için hazırlık yapıyor.

Myanmar'ın resmi yayın kuruluşu Global New Light of Myanmar'ın haberine göre, Myanmar'ın Dakka Büyükelçisi Myo Myint Than, Bangladeşli göçmenlerin ülkelerine iadesine ilişkin hazırlıkların tamamlanması için Bangladeş Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle temaslarda bulundu.

Myanmarlı yetkililer, BM örgütleri ve diğer yardım kuruluşlarının "Arakan eyaletinde Ale Thankyaw köyündeki bir kampa yerleştirilen 208 göçmenle ayrıntılı görüşmeler yaptığını, bu kişilerden sadece 8'inin Arakan eyaletinde yaşayan Bengalliler olduğunun tespit edildiğini" belirtti.

Endonezya'nın Açe eyaletinde de teknelerden kurtarılarak bölgeye yerleştirilen göçmenlere yardım konusunda bütçe sıkıntısı çekildiği bildirildi.

Açe Valisi Zaini Abdullah, Cakarta'da devlet başkanlığı sarayına yaptığı ziyaret sırasında, Arakanlı Müslümanları ve Bangladeşli göçmenleri taşıyan teknelerin ülke kıyılara sürüklenmesinin üzerinden yaklaşık iki hafta geçmesinin ardından göçmenlere barınma sağlanması konusundaki endişelerini dile getirdi.

Abdullah, federal hükümetten derhal fon sağlanması talebinde bulunulduğunu, eyaletin göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir bütçeye sahip olmadığını ifade etti. Vali Abdullah, şu ana kadar fazlasıyla harcama yaptıklarını sözlerine ekledi.

Endonezyalı yetkililer, yerel yönetimlerin merkezi hükümetten özel bütçe talep edebilmesine olanak sağlayacak bir tasarının mümkün olan en kısa sürede devlet başkanı tarafından imzalanacağını, Bangladeşli göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmelerinin ise bölgenin yükünü hafifleteceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Güneydoğu Asya'da denizde terk edilmiş teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunduğu uyarısında bulunurken, bölge ülkeleri 1 Mayıs'tan bu yana 4 bin civarında göçmeni kurtardı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fuat HAKKATAPAN

10***Son olarak Hz peygamberin vefatını kabullenmeyen ... sahabeye hz Ebubekir şöyle hitap ediyor.. “Kim ki Muhammed’e (a.s.m.) tapıyorsa, bilsin ki Muhammed (a.s.m.) öl¬müştür. Kim ki Allah’a ibadet ve kulluk ediyorsa, bilsin ki Allah, Hayy’dır, ölümsüzdür.” Bu olayı peygamber efendimizin s.a.s tırnağı olmayanlar için değil,hakikatı anlamak için .Ak parti yokken de müslümandık elhamdulillah…İslamı ak partiye endeksleyen zavallılar uyansın artık…RABBİM BİZİ HAKTAN ADALETTEN AYIRMASIN SAMİMİ,VİCDANLI MÜSLÜMANLARA ,İNSANLARA SELAM OLSUN

Görüş Bildir Bizimle Paylaş