DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneydoğu Asya'da kaçak göçmen trajedisi

Güneydoğu Asya'da kaçak göçmen trajedisi

7 Yıl Önce
2015-06-04 13:11:34
Myanmarlı yetkililer, geçen hafta donanmanın ülke karasularında bulduğu teknedeki kaçak göçmenlerin, Arakan eyaletine getirildiğini açıkladı.

Myanmar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülke karasularında insan kaçakçılarının terk ettiği teknede bulunan ve Arakan eyaletinde Bangladeş sınırı yakınına getirilen kaçakların, Bangladeş'e gönderilmesi için diplomatik çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Arakan Ulusal Partisi'nin merkez komite üyesi Shwe Maung da "kaçak göçmenlerin büyük bölümünün Bangladeşli olduğunu, Myanmar hükümetinin bu kişilere iyi muamele ettiğini" belirtirken, "kaçakların ülkelerine gönderilmeleri gerektiğini" söyledi.

Enformasyon Bakanı Ye Htut, Myanmar'dan gönderilecek kaçak göçmenlerin sayısının, Bangladeş'in Myanmar'ın gönderdiği listeyi doğrulamasından sonra büyük olasılıkla yarın netleşeceğini bildirdi.

Bu arada ABD'nin Yangon Büyükelçiliğinin sözcüsü, Myanmarlı yetkililere, kaçak göçmenlere insani yardım ulaştırılması ve bu kişilere tam korunma sağlanması için baskı yaptıklarını açıkladı.

Myanmar Enformasyon Bakanlığı geçen hafta Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Myanmar karasularında 727 kaçak göçmeni taşıyan bir balıkçı teknesi bulunduğunu, teknenin ülkeye ait bir adaya çekildiğini duyurmuştu. Açıklamada, teknedeki 727 kişinin 74'ünün kadın, 45'inin çocuk olduğu belirtilmişti.

Myanmarlı yetkililer, mayıs ayı sonunda da Bengal Körfezi'nde insan kaçakçılarının terk ettiği teknelerden 208 Bangladeşli kaçak göçmenin kurtarıldığını açıklamıştı. Bu kişilerin Arakan eyaletinde Ale Thankyaw köyündeki bir kampa yerleştirildiği bildirilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ufukufuk

Insaallah

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş