DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güney Sudanlı mülteci sorunu

Güney Sudanlı mülteci sorunu

23.06.2015 23:53:59
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Sudan Ofisi, Güney Sudan'da yaşanan şiddet olaylar nedeniyle son bir ayda yaklaşık 30 bin kişinin Sudan'a sığındığını bildirdi.

UNHCR Sudan ofisinden yapılan yazılı açıklamada, 20 Mayıs'tan bu yana ülkelerinde yaşanan şiddet ve iç çatışmalar nedeniyle 30 bin Güney Sudanlının evlerini ter ederek Sudan'ın başkenti Hartum'a sığındığı belirtildi.

Günde 100 ila 150 arasında Güney Sudanlının sınırdan geçtiği kaydedilen açıklamada, UNHCR Sudan Temsilcisi Muhammed Adar'ın, "Söz konusu mülteciler hakkında aldığımız raporlar bizleri endişelendiriyor. Çünkü 3 bin 500'ü 5 yaş altı, 150'si ebeveynsiz olmak üzere aralarında 7 bin çocuk bulunuyor. Hayatta kalmaları için bu insanların acil yardıma ihtiyacı var" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Sudan'ın 172 bini aşkın Güney Sudanlı sığınmacıyı barındırdığına işaret edilen açıklamada, bu sığınmacıların 152,2 milyon dolara ihtiyaç duyduğu ancak şu ana kadar bu rakamın sadece yüzde 12'sinin sağlanabildiği belirtildi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te, eski yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsüyle suçlamasının ardından şiddet olaylarının yaşandığı ülkede, o tarihten bu yana hükümete bağlı birlikler ile Machar yanlısı gruplar arasında çatışmalar aralıklarla devam ediyor.

Çatışmalarda 10 binlerce insan hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ya ülke içinde yerinden edildi ya da komşu ülkelere kaçtı. BM, ülkede yaklaşık 2,5 milyon kişinin açlık tehlikesi altında olduğunu tahmin ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

Sen zaten özerksin zana. Ama, böyle özerklige dogru gidersen, milleten özerk kaldiginda kimse size hayat sansi vermez. biraz adam olun adam.Hem, sizin derdiniz ne fasist sovenistler? hani kemalist milliyetçilerle birlikte akpartilileri yok edecektiniz? Hele ona odaklanin, simdiden, akpartililerden sonra sira size gelecek derseniz, ayakta uyuyan kemalistler uyanir, mecbur kalir bize katilirlar, ozaman isiniz daha özerk olmadan yas olur. akilsizlar. Son olarak : bu memlekette nefes alip veren 1 vatan evladi kaldikca, sizin hayalleriniz hayal kalacak biiznillah!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan