DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güney Sudan'daki olaylar

Güney Sudan'daki olaylar

7 Yıl Önce
2015-06-01 23:30:13
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güney Sudan İnsani İşler Koordinatörü Toby Lanzer'ın sınır dışı edilme kararını kınayarak Güney Sudanlı yetkililerden bu karardan dönmelerini istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Güney Sudan Hükümeti, bu ülkede insani yardımları koordine eden BM temsilcisi Toby Lanzer'ı sınır dışı etme kararı aldı.

Kararı kınayan Ban, kararın derhal geri alınmasını ve Güney Sudan Hükümeti'nin ülkede bulunan tüm BM kuruluşlarıyla tam bir işbirliği içinde olmasını istedi.

Açıklamada, Lanzer'in Güney Sudan'da yardıma muhtaç toplumlara hayat kurtarıcı malzemelerin ulaştırılmasında önemli bir işlev gördüğü kaydedildi.

Lanzer'in görev süresinin yakın zamanda sona ereceği vurgulanan açıklamada, Lanzer'in yerine Eugene Owusu'nun geçeceği bildirildi.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te, eski yardımcısı Riek Machar'ı darbe teşebbüsüyle suçlamasının ardından şiddet olaylarının yaşandığı ülkede, o tarihten bu yana hükümete bağlı birlikler ile Machar yanlısı gruplar arasında çatışmalar devam ediyor.

Çatışmalarda 10 binlerce insan hayatını kaybetti, 2 milyon kişi ya ülke içinde yerinden edildi ya da komşu ülkelere kaçtı. BM, ülkede yaklaşık 2,5 milyon kişinin açlık tehlikesi altında olduğunu tahmin ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş