DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güney Sudan'da ateşkes emri verildi

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve yardımcısı, başkent Caba'da Perşembe gününden bu yana çarpışan güçlerine ateşkes emri verdi.

12.07.2016 09:28:24

Güney Sudan'daki çatışmalar iki sene süren iç savaşın ardından geçen yıl imzalanan barış anlaşmasını da tehlikeye atmıştı.

Milliyet'in haberine göre; Riek Machar yaptığı açıklamada, ülkedeki son şiddet olaylarının, Güney Sudan'da barış istemeyenlerin sonucunu hesaplayarak hazırladıkları bir planın sonucu olduğunu söyledi.

BM'DEN SON VERİN ÇAĞRISI

BM Güvenlik Konseyi taraflara çatışmalara son verme çağrısı yapmış, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da Güney Sudan'daki barış gücü misyonunun genişletilmesini istemişti.

BAĞIMSIZLIKLA GELEN YENİ SORUNLAR

Güney Sudan'ın kısa tarihine şiddet olayları ve fakirlik damga vurdu. Ülke; 20 yıl süren ve en az 1,5 milyon kişinin öldüğü, 4 milyondan fazla kişinin de evsiz kaldığı bir gerilla savaşının ardından Temmuz 2011'de bağımsızlığını ilan etti.

DARBE SUÇLAMASINDAN SONRA İÇ SAVAŞ ÇIKTI

Aralık 2013'te, Cumhurbaşkanı Kiir'in hükümeti görevden alıp yardımcısı Machar'ı darbe yapmayı planlamakla suçlamasının ardından iç savaş çıktı.

Ülkenin en büyük etnik grupları olan Kiir'in liderliğindeki Dinkalar ile Machar'ın önderliğindeki Nuerler arasındaki çatışmalarda sonucu 2 milyon 200 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. On binlerce kişinin öldüğü bildirildi, binlerce kişi açlıktan ölme tehlikesi ile yüz yüze geldi. Riek Machar ülkeden kaçtı.

2015'TE BARIŞ ANLAŞMASI İMZALANDI

BM'nin yaptırım tehdidi sonrası Cumhurbaşkanı Kiir Ağustos 2015'te isyancılarla barış anlaşması imzaladı.

Riek Machar, Nisan ayında ülkeye döndü ve ulusal birlik hükümetinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak göreve başladı.

Cumhurbaşkanı Kiir bu gelişme sonrası yaptığı açıklamada, "Güney Sudan'da savaşın sona erdiğini, barış ve istikarın ülkeye geri geldiğini" söylemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş