Güney Koreli gibi eğlenene veya konuşana ağır hapis cezası

Dünyaya kapalı yönetim yapısıyla eleştirilen Kuzey Kore, geçtiğimiz yıl sonunda halkın eğlence ve sosyal hayatıyla ilgili kabul ettiği yasayla idama kadar varan yeni ağır cezaları uygulamaya başlıyor

20.01.2021 16:17:55

Yeni yasalara göre çocuğu yasakları ihlal eden ebeveynlere, Güney Koreli gibi eğlenenlere, Güney Kore aksanıyla konuşanlara, bu ülkenin medya içerikleriyle yakalananlara, kayıtsız televizyon, radyo, bilgisayar ve yabancı cep telefonu bulunduranlara 15 yıla kadar hapis ve ağır para cezası verilebilecek.

Dış dünyaya kapalı yapısı ve aldığı ilginç kararlarla tanınan Kuzey Kore'de lider Kim Jong Un, çıkardığı yeni yasayla günlük hayata ve eğlence sektörüne dair yeni yasaklarını açıkladı.

Güney Kore'den yasak ithalata ağır ceza

Seul merkezli web sitesi Daily NK tarafından ayrıntıları paylaşılan yasa kapsamında, Güney Kore'den yasaklı materyal ithal edenlerin ömür boyu hapis cezasına çarptırılacağı açıklanırken Amerika Birleşik Devletleri veya Japonya'dan büyük miktarda içerik ithal edenler ise ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

15 yıla kadar hapis ve ağır para cezası

Yeni yasaya göre Güney Kore stillerinde konuşma veya yazmak da yasaklanırken Güney Koreli gibi eğlenenlere, Güney Kore aksanıyla konuşanlara, bu ülkenin medya içerikleriyle yakalananlara, kayıtsız televizyon, radyo, bilgisayar ve yabancı cep telefonu bulunduranlara 15 yıla kadar hapis ve ağır para cezası verilebilecek.

Güney Kore dizileri

Kuzey Kore'den kaçarak Güney Kore'de milletvekili seçilen ilk kişi olan Tae Yong-ho, bir röportajda Kuzey Kore için "Gündüzleri, 'Yaşasın Kim Jong Un' diye bağırıyorlar ama geceleri hepsi Güney Kore dizilerini ve filmlerini izliyor" demişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ise bir süre önce, kablosuz ağları genişletme ve izleyicilere daha iyi hizmet verebilmek için yayın kalitesini yükseltme sözü vermişti.

NTV

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)