DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Güneş yanında sönük kalıyor

Gökbilimciler, Galaksisi’nin tamamından 20 kat daha parlak, bir süpernovayı keşfetti.

6 Yıl Önce
2016-01-15 11:48:24

Sputbik'te yer alan habere göre: Gökbilimciler, bu zamana kadar gözlemlenen en ‘ışıltılı ve güçlü' süpernovayı keşfetti. Bu yeni süpernova, Samanyolu Galaksisi'nin tamamından 20 kat daha parlak.
 
Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, gökbilimcilerin yeni tespit ettiği ve bugüne kadar keşfedilenler arasında en ‘göz alıcısı' olduğu belirtilen süpernova, Samanyolu Galaksisi'nden 20, Güneş'ten ise 570 milyar kat daha çok parlıyor. ASASSN-151lh adı verilen ve 3.8 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galakside yer alan bu süpernovanın büyüklüğü de Samanyolu Galaksisi'nin 3 katı.

'DOĞA BİZDEN ÇOK DAHA YARATICI' 

Çin'deki Peking Üniversitesi'nde görev yapan ve makalenin baş yazarı olan Subo Dong, bu keşfi ilk duyduğunda tüm gece heyecandan uyuyamadığını söyledi. Diğer bir araştırmacı Benjamin Shappee de doğanın inanılmaz derecede zeki ve bizden çok daha yaratıcı olduğunu savundu.

Süpernovalar ömrünün sonuna gelmiş bir yıldızın patlamasıyla oluşan ve nadir görülen bir uzay olayı olarak tanımlanıyor.Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş