Güneş sistemindeki en sıcak gezegen

Venüs, Güneş Sisteminde, Güneş'e uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegen.Venüs, ay dışında gece gökyüzündeki en parlak nesne olarak biliniyor.

26.11.2020 10:53:06

Venüs, Güneş Sisteminde, Güneş'e uzaklık bakımından ikinci sıradaki, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegen. Venüs, ay dışında gece gökyüzündeki en parlak nesne olarak biliniyor.

Venüs, Dünyaya yörünge olarak en yakın gezegendir, hem boyut hem de yerçekimi seviyelerinde Dünya'ya çok benzer.

Venüs Adını Nasıl Aldı?

Venüs'ün varlığı binlerce yıldır biliniyor. Pek çok ilk gökbilimci, Venüs'ün varlığına, gezegenin sofistike veya gelişmiş ekipman olmadan görülebileceğine dikkat çekti. Venüs, Roma Aşk Tanrıçası olarak adlandırılmıştır.

Venüs Ne Renktir?

Zihnimizde Venüs'ün parlak, karikatürize bir turuncu olduğu imgeleri olsa da, Venüs'ün yüzeyi aslında insan gözüne daha çok yumuşak bir sarı gibi görünür. Venüs'ten oluşturulan birçok fotoğraf, gezegenin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için bir dereceye kadar renk değişikliğine sahiptir.

Venüs'te Bir Gün ve Bir Yıl Ne Kadardır?

Venüs ile ilgili en etkileyici gerçeklerden biri, gezegenin günü ve yılı uzunluğudur. Venüs'teki bir dönüş, Güneş Sistemindeki herhangi bir gezegenin en uzun uzunluğu olan 243 Dünya gününe eşdeğerdir! İlginç bir şekilde, Venüs'ün Güneş etrafında bir devrimi tamamlaması 224.65 Dünya günü sürüyor. Bu, Venüs'te bir günün teknik olarak bir yıldan daha uzun olduğu anlamına gelir.

Venüs Neden Oluşur?

Venüs'ün bileşimi Dünya gezegenininkine benzer. Kayalık bir yüzeyi ve ortasında demir bir çekirdek vardır. Venüs'ün atmosferi çoğunlukla karbondioksitten yapılmıştır. Gezegenin çok güçlü bir sera etkisi vardır ve bu da çok yüksek bir ortalama sıcaklıkla sonuçlanır. Venüs'ün ortalama sıcaklığı 864 derece Fahrenheit (veya 462 santigrat derece) 'dir. Venüs, Merkür teknik olarak güneşe daha yakın olmasına rağmen, Güneş Sistemindeki en sıcak gezegendir.

Venüs Hakkında Kısa Bilgiler

• Venüs, Uranüs'ün dönme yönününkine benzer bir şekilde doğudan batıya doğru kendi ekseni etrafında döner.

• Güneş'ten gelen ışığın Venüs'e ulaşması neredeyse 6 dakika sürmektedir.

• Venüs neredeyse Dünya ile aynı boyuttadır (sadece biraz daha küçüktür). İki gezegen de benzer bir kütleye sahip.

• Venüs'ün dağları, vadileri ve yüzlerce volkanı vardır. Aslında, Venüs'ün Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden daha çok volkanı vardır. Ancak, bunların çoğu uykudadır.

• Venüs aynı zamanda kütlesi itibariyle Dünya'ya benzemesinden ötürü yeryüzündeki kardeş gezegen olarak anılır.

• En yüksek dağı Maxwell Montes, 8,8 kilometre yüksekliğindedir. Bu neredeyse Dünya'daki Everest Dağı ile eşdeğer bir yüksekliktir.

• Venüs de tıpkı Merkür gibi karasal bir gezegendir.

• Venüs , sadece 3 derecelik sınırlı eksenel eğiliminden dolayı herhangi bir mevsimi yaşamaz.

• Venüs'ün uydusu yoktur.

• Venüs yüzeyinin yaklaşık % 65'i düz ve pürüzsüz düzlüklerden, kalan% 35'i ise dağlık bölgelerden oluşur.

• Her ne kadar Dünya'nın ikizi dense de, Venüs'ün yüzey koşulları Dünya üzerindeki koşullardan çok farklıdır. Bilim insanları gezegenin yüzeyinin çok sıcak ve kuru olduğuna ve son derece yüksek yüzey sıcaklıklarından dolayı sıvı su içermediğine inanıyorlar.

• Venera 3, 1966'da Venüs'e inen ilk insan yapımı uzay aracıdır.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)